emergency call 18 155 alebo 112 Donator's card
EHAC IKAR

Flash

News

Hromadná dopravná nehoda pri Vranove nad Topľou

April 21, 2019, 12:55 p.m.

Leteckí záchranári z Popradu boli dnes dopoludnia privolaní k dopravnej nehode s hromadným postihnutím osôb. Po zrážke osobného motorového vozidla s dodávkou pri Vranove nad Topľou bolo hlásených 8 zranených osôb. Záchranársky vrtuľník pristál hneď vedľa miesta udalosti. Lekár leteckých záchranárov si do svojej starostlivosti zobral pacienta vo veku približne 60 rokov, ktorý utrpel poranenia viacerých častí tela. Záchranári ho preložili na palubu vrtuľníka a s tzv. polytraumou bol v kritickom stave letecky transportovaný na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Košiciach. Ostatní zranení ostali v starostlivosti pozemných záchranárov.

Tragická zrážka motocyklistu s osobným autom

April 20, 2019, 6:34 p.m.

Žilinskí leteckí záchranári boli dnes neskoro popoludní privolaní k dopravnej nehode, ktorá sa stala pri vjazde do obce Moškovec (okres Turčianske Teplice). Išlo o čelnú zrážku motocyklistu a osobného motorového vozidla. Po zrážke ostal motorkár ležať v bezvedomí mimo vozovky. Na mieste zasahovali všetky zložky integrovaného záchranného systému. Po prílete záchranárskeho vrtuľníka sa lekár pridal k záchranárom a pokračoval s nimi v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii. Zranenia, ktoré 39 ročný muž silným nárazom utrpel, však boli nezlučiteľné so životom a ani záchranári mu už nedokázali pomôcť a rozsiahly zraneniam na mieste podľahol.

V obci Poráč zasahoval záchranársky vrtuľník

April 20, 2019, 11:09 a.m.

Dnes ráno bola posádka záchranárskeho vrtuľníka z Košíc privolaná do obce Poráč (okres Spišská Nová Ves). Pomoc leteckých záchranárov potreboval 56-ročný muž, ktorý spadol z rebríka z výšky približne 3 metrov. Pádom utrpel tržnú ranu na hlave, poranenie rebier a ďalšie povrchové poranenia. Pilot vrtuľníka pristál v blízkosti domu, kde k úrazu došlo. Pacient bol po príchode záchranárov pri vedomí, sťažoval sa na zhoršené dýchanie. Lekár mu poskytol primárne zdravotné ošetrenie a po preložení na palubu vrtuľníka bol v stabilizovanom stave s podozrením na zlomeniny rebier, úrazom hlavy a lopatky letecky prevezený na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Kolaps cyklistu v Slovenskom raji

April 19, 2019, 4:38 p.m.

Záchranársky vrtuľník z Popradu bol dnes popoludní privolaný do Slovenského raja, kde bol hlásený kolaps cyklistu. Po prílete do oblasti Čertovej hlavy, kde bol cyklista nájdený ležať v bezvedomí na cyklistickom chodníku, bola lekárka do terénu vysadená pomocou lanovej techniky. Prítomní svedkovia, ktorí volali o pomoc už u 67-ročného muža zo Slovenska zahájili laickú kardiopulmonálnu resuscitáciu. Privolaní pozemní záchranári a následne aj lekárka leteckých záchranárov pokračovali v rozšírenej resuscitácii. Aj napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených sa cyklistovi nepodarilo obnoviť základné životné funkcie a lekárka musela, žiaľ, konštatovať smrť. Záchranársky vrtuľník sa následne vrátil na svoju základňu bez pacienta.

Pilčík pri zrezávaní stromov utrpel úraz

April 17, 2019, 2 p.m.

Záchranársky vrtuľník zo svojej základne v Košiciach bol dnes dopoludnia privolaný k obci Kapušianske Kľačany (okres Michalovce). Pomoc leteckých záchranárov potreboval 56-ročný pilčík. Pri zrezávaní stromov, ho jeden padajúci strom zasiahol do oblasti stehna. Na mieste zasahovala aj rýchla lekárska pomoc, ktorá pacienta po pristátí vrtuľníka odovzdala do starostlivosti leteckým záchranárom. Lekár mu doplnil liečbu, zranenie zafixoval a po preložení na palubu vrtuľníka bol v stabilizovanom stave, pri vedomí letecky prevezený na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Po páde z koňa ostalo mladé dievča v bezvedomí

April 14, 2019, 5:56 p.m.

Záchranársky vrtuľník zo svojej základne v Žiline bol dnes popoludní privolaný na pomoc mladému dievčaťu, ktoré po páde z koňa ostalo ležať v bezvedomí. Posádka s vrtuľníkom pristála neďaleko obce Stráňavy (okres Žilina), kde došlo k nehode. Dievča utrpelo silný otras mozgu a poranenie chrbtice. Leteckí záchranári jej poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie, zranenia zafixovali a preložili na palubu vrtuľníka. Následne bola 17-ročná pacientka v stabilizovanom stave letecky prevezená do Univerzitnej nemocnice v Martine.

Úraz na motokrose v Skýcove

April 14, 2019, 2:52 p.m.

Posádka leteckých záchranárov z Nitry bola dnes krátko popoludní privolaná k úrazu na motokrose v obci Skýcov (okres Zlaté Moravce). Rýchly a šetrný transport do nemocnice potreboval 41 –ročný motocyklista, ktorý preletel cez riadidlá motorky. Pádom utrpel poranenie hlavy, krátkodobo bol aj v bezvedomí. Po prílete záchranárskeho vrtuľníka k miestu nehody si posádka prevzala pacienta od rýchlej zdravotnej pomoci. Pacient bol už pri vedomí, okrem hlavy utrpel aj ďalšie poranenia viacerých častí tela. Záchranári ho preložili na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave s tzv. polytraumou bol letecky prevezený na centrálny príjem Fakultnej nemocnice v Nitre.

Spolujazdkyňu zasiahla počas jazdy uvoľnená doska

April 9, 2019, 1:55 p.m.

Záchranársky vrtuľník so svojou posádkou z Trenčína bol dnes dopoludnia požiadaný o pomoc pri dopravnej nehode, ktorá sa stala pri obci Diviacka Nová Ves (okres Prievidza). 61-ročnú ženu, ktorá sa viezla ako spolujazdkyňa osobného motorového vozidla, zasiahla uvoľnená hrubá doska z pred ním idúceho vozidla. Ženu zasiahla priamo do hlavy, predovšetkým do oblasti tváre. Po prílete si lekárka pacientku prevzala do svojej starostlivosti, poskytla jej neodkladné zdravotné ošetrenie a s devastačnými poraneniami tváre bola v stabilizovanom stave letecky prevezená do úrazovej ambulancie Univerzitnej nemocnice v Martine.

Do Veľkej Studenej doliny letel ráno záchranársky vrtuľník

April 8, 2019, 9:29 a.m.

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE letela dnes ráno na pomoc 43-ročnému poľskému skialpinistovi, ktorý si pri Zbojníckej chate vyvrtol koleno a sám už dole nedokázal zostúpiť. Pilot vrtuľníka pristál v blízkosti chaty, lekár mu zranenie ošetril a zafixoval. Následne ho záchranári preložili na palubu a letecky previezli na ďalšie vyšetrenie do popradskej nemocnice.

Do Snilovského sedla letel na pomoc záchranársky vrtuľník

April 7, 2019, 8:52 p.m.

Posádka leteckých záchranárov zo svojej základne v Banskej Bystrici bola dnes popoludní privolaná k turistovi s dýchavičnosťou a s pocitom nevoľnosti. Posádka lokalizovala pacienta z vrtuľníka v oblasti Snilovského sedla, nachádzal sa v starostlivosti členov Horskej záchrannej služby. Lekár bol k 65-ročnému mužovi vysadený pomocou lanovej techniky. Poskytol mu ďalšie neodkladné zdravotné vyšetrenie, doplnil mu liečbu a v spolupráci s horskými záchranármi bol turista pripravený na evakuáciu z terénu. Počas medzipristátia bol preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave s podozrením na akútny infarkt myokardu bol letecky transportovaný do Univerzitnej nemocnice v Martine.

Archive: