emergency call 18 155 alebo 112 Donator's card
EHAC IKAR

Flash

News

Zrážka dvoch osobných áut pri Trnave

Oct. 16, 2018, 10:51 a.m.

Záchranársky vrtuľník z Bratislavy bol dnes v ranných hodinách privolaný k dopravnej nehode, ktorá sa stala na ceste pri Trnave smerom na obec Bučany. Išlo o čelnú zrážku dvoch osobných áut. Posádka leteckých záchranárov si po pristátí v blízkosti dopravnej nehody prevzala od rýchlej lekárskej pomoci do svojej starostlivosti najťažšie zraneného pacienta s poranením oboch dolných končatín, hornej končatiny a ďalšími povrchovými poraneniami hlavy. Po ošetrení a doplnení liečby bol 26-ročný pacient preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave, pri vedomí letecky prevezený do Fakultnej nemocnice v Nitre.

Dvom zraneným turistkám vo Vysokých Tatrách pomáhal záchranársky vrtuľník

Oct. 14, 2018, 6:27 p.m.

Záchranársky vrtuľník z Popradu dnes popoludní vzlietol zo svojej základne a smeroval na pomoc ku Chate pod Soliskom. Na turistickom chodníku si 54-ročná turistka poranila ľavú dolnú končatinu a v zostupe dole už nedokázala pokračovať ďalej. Lekárka bola k zranenej vysadená pomocou palubného navijaka. Zranenie jej zafixovala a v transportnej sedačke ju záchranári z miesta evakuovali, počas medzipristátia na Štrbskom Plese ju posádka preložila na palubu a letecky previezla na centrálny príjem nemocnice v Poprade. Hneď po návrate na svoju základňu prišla ďalšia výzva o pomoc. Aj v tomto prípade išlo o poranenie dolnej končatiny. Lekárka bola opäť vysadená k zranenej, 49-ročnej turistke, ktorá si na turistickom chodníku pod Kriváňom spôsobila otvorenú zlomeninu členka. Zranenie jej lekárka na mieste ošetrila a po evakuácií smeroval záchranársky vrtuľník s pacientkou na palube opäť na centrálny príjem popradskej nemocnice.

Záchranársky vrtuľník pomáhal v Ochtinej aj Brestove

Oct. 14, 2018, 5:27 p.m.

Posádka leteckých záchranárov z Košíc bola dnes dopoludnia privolaná do obce Ochtiná (okres Rožňava) k zranenému mužovi, ktorý si motorovou pílou poranil hornú končatinu v oblasti predlaktia a dolnú končatinu. Pozemní záchranári priviezli zraneného pacienta na okraj obce, kde pristál záchranársky vrtuľník. Lekár leteckých záchranárov si 30-ročného pacienta prevzal do svojej starostlivosti, doplnil mu lieky a v stabilizovanom stave bol prevezený na stredisko VZZS v Košiciach a odovzdaný do ďalšej starostlivosti posádke RZP, ktorá ho následne previezla do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb. Krátko po návrate posádky zo záchrannej akcie prišlo ďalšie volanie o pomoc. V lesnom teréne v obci Brestov (okres Prešov) išla skupinka cyklistov, z ktorých jeden náhle skolaboval a upadol do bezvedomia. Leteckí záchranári použili špeciálnu záchrannú činnosť a lekára k 53-ročnému cyklistovi vysadili pomocou lanovej techniky. Privolaná posádka rýchlej zdravotnej pomoci muža na mieste už resuscitovala. Lekár leteckých záchranárov pokračoval v ďalšej rozšírenej resuscitačnej starostlivosti. Aj napriek maximálnemu úsiliu všetkých záchranárov sa žiaľ, cyklistu nepodarilo oživiť a lekár mohol konštatovať len úmrtie.

Kolaps mladej turistky vo Veľkej Fatre

Oct. 14, 2018, 4 p.m.

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE zo Žiliny letela dnes krátko popoludní k 14-ročnej turistke, ktorá na východnej strane vrchu Šíp vo Veľkej Fatre náhle skolabovala. Po náročnej lokalizácií miesta určenia bola lekárka spolu s horským záchranárom do terénu vysadená pomocou lanovej techniky. Turistka pravdepodobne skolabovala následkom vyčerpania. Z miesta ju záchranári evakuovali a počas medzipristátia preložili na palubu vrtuľníka, doplnili jej liečbu a následne bola v stabilizovanom stave letecky prevezená do Fakultnej nemocnice v Žiline.

Vážny úraz hlavy turistu pod Jahňacím štítom

Oct. 13, 2018, 8:11 p.m.

Dnes v popoludňajších hodinách smerovala posádka leteckých záchranárov z Popradu do Vysokých Tatier, kde v oblasti pod Jahňacím štítom videli náhodní svedkovia padať turistu. Na palubu vrtuľníka sa v Starom Smokovci pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby a vrtuľník následne smeroval do Červenej doliny. Lekárka spolu s horským záchranárom boli do terénu vysadení pomocou palubného navijaka. 52-ročný muž bol náhodnými svedkami nájdení s poruchou vedomia s vážnym úrazom hlavy. Záchranári ho z náročného exponovaného terénu okamžite evakuovali a po pristátí pri Chate pri Zelenom plese mu lekárka doplnila ďalšie neodkladné zdravotné ošetrenie. Pacient bol napojený na umelú pľúcnu ventiláciu a s vážnym úrazom hlavy ho leteckí záchranári previezli do nemocnice v Poprade.

Dopravná nehoda pri obci Budkovce

Oct. 13, 2018, 1:28 p.m.

Dnes dopoludnia pristál záchranársky vrtuľník z Košíc na futbalovom ihrisku v obci Budkovce (okres Michalovce). Od rýchlej lekárskej pomoci si tam posádka leteckých záchranárov prevzala 16-ročného chlapca, ktorý bol účastníkom dopravnej nehody neďaleko obce. Lekár leteckých záchranárov mu doplnil ďalšiu potrebnú liečbu a po napojení na umelú pľúcnu ventiláciu bol v stabilizovanom stave s poranením hlavy letecky transportovaný na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitne nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Leteckí záchranári pomáhali najskôr pilčíkovi, neskôr turistovi

Oct. 12, 2018, 3:01 p.m.

Leteckí záchranári z Banskej Bystrice zasahovali dnes dopoludnia v lesnom teréne nad obcou Krná (okres Poltár), kde sa nachádzal zranený pilčík, na ktorého spadol strom. Lekárka bola z paluby do terénu vysadená pomocou palubného navijaka. 40-ročný pilčík utrpel poranenie chrbtice a hrudníka, bol pri vedomí, sťažoval sa na výrazné bolesti. Po ošetrení bol z miesta evakuovaný, počas medzipristátia ho leteckí záchranári preložili na palubu a rýchlo a šetrne bol záchranárskym vrtuľníkom prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Krátko po návrate na svoju základňu prišlo ďalšie volanie o pomoc. Tentokrát išlo o 45-ročného turistu, ktorý počas výstupu na Kriváň pocítil nevoľnosť, kŕče s následným prekolapsovým stavom. Aj pri tejto záchrannej akcii použili leteckí záchranári techniku palubného navijaka. Lekárka mu v teréne poskytla neodkladnú zdravotnú starostlivosť a z miesta ich následne posádka oboch evakuovala. Počas medzipristátia na Štrbskom Plese mu posádka doplnila liečbu a keďže jeho zdravotný stav si nevyžiadal ďalší transport do zdravotníckeho zariadenia, ďalej už pokračoval samostatne.

Záchranársky vrtuľník pomáhal zranenému poľskému horolezcovi

Oct. 11, 2018, 5:05 p.m.

Včera popoludní bola posádka leteckých záchranárov z Popradu požiadaná o súčinnosť pri záchrannej akcii poľského horolezca, ktorý sa nachádzal zranený v oblasti Čiernej Javorovej doliny. Išlo pravdepodobne o pošmyknutie s následným, približne 30 metrovým pádom do doliny. Po neodkladnom vzlete smeroval záchranársky vrtuľník do Starého Smokovca, kde sa na palubu pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby a ďalej leteli do určenej oblasti. Po presnej lokalizácií miesta, kde sa zranený nachádzal, boli záchranári do terénu postupne vysadení pomocou palubného navijaka. Podľa svedkov nešťastia bol muž krátkodobo v bezvedomí, na okolnosti pádu si nepamätal, pričom utrpel početné tržné rany na hlave a bol podchladený. Lekárka leteckých záchranárov mu poskytla neodkladné zdravotné ošetrenie, potrebné zateplenie, podala analgéziu a pripravila na evakuáciu z terénu pomocou horizontálnej siete. Po doplnení paliva sa vrtuľník vrátil späť do terénu a lekárku spolu s pacientom z miesta evakuoval. Počas medzipristátia bol pacient preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave, s podozrením na zlomeninu v oblasti panvy, letecky prevezený na centrálny príjem nemocnice v Poprade.

Pomoc lesnému robotníkovi v katastri obce Veľké Ludince

Oct. 11, 2018, 3:18 p.m.

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Nitry bola dnes napoludnie privolaná do lesného terénu katastra obce Veľké Ludince (okres Levice). Pomoc leteckých záchranárov potreboval 49-ročný pilčík, ktorého pri lesných prácach zasiahol padajúci konár, následkom čoho utrpel poranenie chrbtice a hrudníka. Záchranársky vrtuľník pristál približne 100 metrov od miesta udalosti, k zranenému pokračovali záchranári pozemne. Na mieste mu lekárka poskytla primárne zdravotné ošetrenie a po preložení na palubu vrtuľníka bol pacient v stabilizovanom stave letecky prevezený na urgentný príjem Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Lesný úraz v Hranovnici

Oct. 9, 2018, 3:38 p.m.

Pomoc leteckých záchranárov v ťažko dostupnom lesnom teréne nad obcou Hranovnica potreboval dnes popoludní 46-ročný pilčík. Kmeň stromu ho pri manipulácií zasiahol do oblasti dolnej končatiny, pričom utrpel vážny úraz. Záchranársky vrtuľník sa práve vracal zo sekundárneho prevozu pacienta z Košíc na svoju základňu do Popradu a po prijatí výzvy smeroval priamo k zranenému do lesa. Lekárka bola do terénu vysadená pomocou lanovej techniky. Na mieste ho ošetrila, zranenie dolnej končatiny zafixovala a v spolupráci s prítomnou RZP a hasičmi pripravila na evakuáciu z terénu. Počas medzipristátia ho leteckí záchranári preložili na palubu a v stabilizovanom stave letecky previezli na centrálny príjem popradskej nemocnice.

Archive: