emergency call 18 155 alebo 112 Donator's card
EHAC IKAR

Flash

News

Dopravná nehoda v okrese Dunajská Streda

Jan. 19, 2018, 1 p.m.

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes ráno na ceste medzi obcami Vrakúň a Mad (okres Dunajská Streda), bola privolaná posádka leteckých záchranárov z Bratislavy. Po náraze osobného auta do stromu potrebovala pomoc leteckých záchranárov 22-ročná vodička. Privolaní príslušníci polície zabezpečili miesto pre pristátie záchranárskeho vrtuľníka vedľa miesta nehody, kde už zasahovali aj ostatné záchranárske zložky. Zranenú a zakliesnenú ženu museli privolaní hasiči z auta najskôr vyslobodiť. Mladá žena bola po celý čas pri vedomí, utrpela však poranenia viacerých častí tela. Lekár leteckých záchranárov si ju prevzal do svojej starostlivosti a po preložení na palubu bola v stabilizovanom stave letecky prevezená na urgentný príjem Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre.

Lyžiarsky úraz chlapca v Nízkych Tatrách

Jan. 18, 2018, 3:52 p.m.

Do lyžiarskeho strediska Jasná – Priehyba bol dnes popoludní privolaný záchranársky vrtuľník z Popradu. Išlo o zraneného 9-ročného chlapca z Poľska, do ktorého mal vo veľkej rýchlosti naraziť ďalší lyžiar. Chlapec utrpel zlomeninu dolnej končatiny v oblasti stehna. Horskí záchranári ho previezli k záchranárskemu vrtuľníku. Lekárka leteckých záchranárov mu na mieste poskytla neodkladnú zdravotnú starostlivosť a po preložení na palubu bol v stabilizovanom stave v sprievode svojej matky letecky prevezený do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

Traja podchladení horolezci vo Veľkej Studenej doline

Jan. 15, 2018, 10:53 a.m.

Posádka leteckých záchranárov z Popradu bola dnes v skorých ranných hodinách požiadaná o súčinnosť pri záchrane troch uviaznutých horolezcov v oblasti Veľkej Studenej doliny, ktorým sa na pomoc vybrali horskí záchranári pozemne už predošlý deň. Na heliporte v Starom Smokovci sa na palubu vrtuľníka pridal ďalší člen HZS. Po prílete do určenej oblasti boli horolezci vo veku 28, 28 a 32 rokov postupne z terénu evakuovaní a prevezení do Starého Smokovca. Všetci traja boli bez zranení, boli však vyčerpaní, podchladení a dehydratovaní. Lekárka leteckých záchranárov ich zateplila, doplnila im potrebné tekutiny a vzhľadom na to, že ich zdravotný stav si nevyžadoval transport do nemocnice, na vlastnú žiadosť pokračovali ďalej samostatne.

Pri páde z koňa a prevrátenom terénnom vozidle dnes pomáhali aj leteckí záchranári

Jan. 14, 2018, 5:46 p.m.

V obci Mengusovce (okres Poprad) dnes krátko predpoludním zasahoval záchranársky vrtuľník z Popradu. Pomoc leteckých záchranárov potrebovala 46-ročná žena, ktorá si po páde z koňa vážne poranila chrbticu. Privolaná rýchla zdravotná pomoc pacientku priviezla k záchranárskemu vrtuľníku, ktorý pristál na vhodnom a bezpečnom mieste na pristátie. Po ošetrení a preložení na palubu bola leteckými záchranármi prevezená na urgentný príjem Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Popoludní prišla ďalšia požiadavka o pomoc. V obci Mlynky - Biele Vody (okres Spišská Nová Ves) dostalo terénne vozidlo šmyk a zletelo do potoka. V aute sa nachádzali traja ľudia. Lekárka leteckých záchranárov si po pristátí prevzala od rýchlej zdravotnej pomoci do svojej starostlivosti najťažšie zraneného, 37-ročného muža, ktorý utrpel úraz hlavy. Po poskytnutí primárneho zdravotného ošetrenia smeroval záchranársky vrtuľník s pacientom v stabilizovanom stave, pri vedomí opäť do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Ostatní účastníci nehody ostali v starostlivosti pozemných záchranárov.

Zranený turista v Západných Tatrách potreboval pomoc leteckých záchranárov

Jan. 14, 2018, 5:46 p.m.

Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny bola dnes napoludnie požiadaná o súčinnosť pri záchrannej akcii turistu, ktorý sa v oblasti medzi Plačlivým a Smutným sedlom pošmykol a padal približne 200 metrov dole. Na palubu vrtuľníka sa pridal aj člen HZS. Po lokalizácií zraneného turistu bol horský záchranár do terénu spustený pomocou palubného navijaka, pacienta následne pripravil na evakuáciu z terénu. Na pracovnej pristávacej ploche v Žiary bol 49-ročný pacient ošetrený lekárom leteckých záchranárov a s poranením dolnej končatiny letecky prevezený do nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši.

Počet zásahov leteckých záchranárov priamo v teréne každoročne stúpa

Jan. 11, 2018, 10:03 a.m.

Červeno biele lietajúce sanitky aj tento rok nepretržite pomáhali ľuďom v tiesni. V roku 2017 vzlietli spolu s prúdovými lietadlami upravenými do medicínskej verzie na pomoc 1717 pacientom. Počet primárnych zásahov v teréne pritom každoročne stúpa, čo potvrdil aj nárast oproti predchádzajúcim rokom. Pri rôznych udalostiach priamo v teréne zasahovali záchranárske vrtuľníky 1216 krát, zvyšné lety tvorili medzinemocničné prevozy. Najpočetnejšia skupina ľudí – až 37 %, ktorí urgentne potrebovali pomoc leteckých záchranárov, boli pacienti s kardiálnym zlyhaním, najčastejšie s diagnózou akútny infarkt myokardu. Druhým najčastejším dôvodom vyslania záchranárskych vrtuľníkov do terénu boli dopravné nehody (16,5 %), vrátane zrazených cyklistov a chodcov. Viac ako 10 % tvorili pacienti, ktorí po páde z výšky v mnohých prípadoch s vážnym úrazom chrbtice potrebovali rýchly a šetrný transport vrtuľníkom do nemocnice. V minulom roku bolo do nemocníc letecky prevezených 1469 dospelých a 248 detských pacientov. Spomedzi siedmich základní na celom Slovensku patrí medzi najvyťaženejšie Banská Bystrica (s počtom zásahov 316), Trenčín (265 zásahov) a Košice (260 zásahov). Keďže podmienky pre letovú činnosť sú počas letných mesiacov najpriaznivejšie a dni najdlhšie, najviac práce mali leteckí záchranári tradične práve počas tohto obdobia. Naopak, najmenej zásahov bolo zaznamenaných počas zimných mesiacov. Prevádzkovateľ leteckej záchrannej služby, spoločnosť AIR – TRANSPORT EUROPE, investoval v minulom roku do kompletnej modernizácie svojho strediska v Žiline. „Pre stredisko s volacím znakom Krištof 06 sme postavili novú budovu a zrekonštruovali pôvodný heliport. Verím, že táto investícia prinesie pre naše posádky lepšie a komfortnejšie zázemie pri výkone ich práce na zemi,“ zhodnotil riaditeľ Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby, Ing. Ján Kuboši.

Pomáhajú už aj v Čechách

V roku 2017 rozšírila spoločnosť ATE svoju pôsobnosť v leteckej záchrannej službe za hranice Slovenskej republiky. Na základe súťaže, ktorú vyhlásilo Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky, zahájila slovenská letecká spoločnosť začiatkom minulého roka svoju pôsobnosť v stredisku Zdravotníckej záchrannej služby olomouckého kraja. Z tohto strediska vzlietol vrtuľník ATE v roku 2017 na pomoc 470 pacientom, z toho 404 bolo uskutočnených primárnych letov do terénu. Najčastejšou indikáciou nasadenia záchranárskeho vrtuľníka do akcií v tomto kraji bolo náhle zhoršenie zdravotného stavu pacientov, dopravné nehody a vážne úrazy v teréne. K prevzatiu strediska novým leteckým prevádzkovateľom patrila séria spoločných školení českých a slovenských záchranárov. Po úvodných školeniach prebehli koncom roka 2017 v Poprade výcviky českých kolegov na použitie špeciálnej záchrannej činnosti. Následne na základni v Olomouci absolvovali piloti výcvik lietania s použitím okuliarov na nočné videnie. Týmito výcvikmi sa v olomouckom kraji rozšírili možnosti pre poskytovanie leteckej záchrannej služby pomocou lanovej techniky a zároveň sa zvýšila bezpečnosť lietania po západe slnka.

Piloti absolvovali najmodernejší letový trenažér vo Valencii

V rámci skvalitnenia prípravy pilotov spoločnosti ATE sa v uplynulom roku uskutočnili dva druhy výcvikov v zahraničí. V špecializovanom Ústave leteckého zdravotníctva v Prahe bol kurz zameraný na zdokonalenie procesov vnímania a reakcií pilota pri vykonávaní nočných letov s použitím okuliarov nočného videnia. Druhý výcvik, ktorého sa zúčastnili piloti lietajúci na vrtuľníku Bell 429, prebiehal v Španielsku v meste Valencia, kde spoločnosť Bell Helicopter Textron umiestnila svoje výcvikové zariadene na simuláciu letu pre typ Bell 429. „Ide o najmodernejšie výcvikové centrum, ktoré bolo uvedené do prevádzky iba v roku 2017 a ktoré získalo všetky potrebné certifikáty schválenej vzdelávacej organizácie od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA). Letový simulátor verne zodpovedá skutočnému vybaveniu kabíny a v maximálnej miere sa približujem reálnym letovým podmienkam. Jeho prednosťou je možnosť precvičenia všetkých normálnych a núdzových postupov za všetkých poveternostných podmienok vo dne a v noci,“ uzavrel letový riaditeľ ATE, Ing. Peter Dobrota.

Tragický pád lyžiarky v Bachledovej doline

Jan. 6, 2018, 2 p.m.

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Popradu bola dnes dopoludnia privolaná na lyžiarsky svah do Bachledovej doliny. Pomoc leteckých záchranárov potrebovala 30-ročná lyžiarka, ktorá sa bez lyží pošmykla a padala dole dlhým zľadovateným svahom. Následne narazila do stĺpu lanovky. Na mieste ju okamžite začali resuscitovať prítomní svedkovia a privolaná Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor. Po vysadení lekárky pomocou palubného navijaka k zranenej lyžiarke pokračovala lekárka leteckých záchranárov v rozšírenej resuscitácií. Aj napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených záchranárov, pacientku sa nepodarilo oživiť a svojim rozsiahlych poraneniam vnútorných orgánov, žiaľ, napokon podľahla.

Pád lavíny v masíve severnej steny Ďumbiera

Dec. 30, 2017, 5:03 p.m.

Leteckí záchranári dnes opäť leteli na pomoc ľuďom v tiesni. Po páde lavíny v masíve severnej steny Ďumbiera bol záchranársky vrtuľník z Popradu požiadaný o súčinnosť pri záchrannej akcii štyroch zasypaných ľadolezcov, ktorí liezli ľadopád Modrý ľad. Všetkým štyrom sa podarilo spod zasypaného snehu vyslobodiť. Lekár leteckých záchranárov bol do terénu spustený pomocou palubného navijaka. Letecký transport do nemocnice potreboval 32-ročný muž, ktorý si poranil dolnú končatinu a nedokázal zostúpiť samostatne ďalej. Po evakuácií z terénu bol vrtuľníkom prevezený na letisko v Poprade, kde bol odovzdaný privolanej rýchlej zdravotnej pomoci.

Vážna dopravná nehoda v okrese Pezinok

Dec. 27, 2017, 4:59 p.m.

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes napoludnie, bolo privolaná Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Bratislavy. Na ceste medzi obcami Modra a Budmerice (okres Pezinok) došlo k čelnej zrážke dvoch osobných motorových vozidiel. Vodič jedného z áut bol po príchode leteckých záchranárov zo zakliesneného auta hasičmi práve vyslobodený. Lekár leteckých záchranárov si ho prevzal do svojej starostlivosti. S rozsiahlymi poraneniami viacerých častí tela na umelej pľúcnej ventilácií bol záchranárskym vrtuľníkom prevezený a v kritickom stave odovzdaný do rúk lekárom oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov.

Pri Chate pri Zelenom plese sa zranil litovský turista

Dec. 27, 2017, 2:17 p.m.

Dnes dopoludnia bola posádka leteckých záchranárov z Popradu opäť vyslaná do Vysokých Tatier. Ich pomoc potreboval 22-ročný turista z Litvy. Po pošmyknutí sa na zľadovatenom teréne pri Chate pri Zelenom plese si spôsobil úraz dolnej končatiny v oblasti stehna. Priamo na chate bol primárne ošetrený členmi Horskej záchrannej služby. Lekár leteckých záchranárov mu po prílete doplnil potrebnú liečbu a po preložení na palubu bol leteckými záchranármi transportovaný do popradskej nemocnice.

Archive: