emergency call 18 155 alebo 112 Donator's card
EHAC IKAR

Flash

News

Výpadok horolezca v Štiavnických vrchoch

June 17, 2018, 3:10 p.m.

Posádka leteckých záchranárov z Nitry bola dnes popoludní privolaná do Štiavnických vrchov, kde bol v horolezeckej časti vrchu Sitno hlásený pád horolezca. Lekárka bola z vrtuľníka k zranenému spustená pomocou lanovej techniky. 37-ročný muž utrpel po približne 30 metrovom páde rozsiahle poranenia viacerých častí tela. Z miesta bol záchranárskym vrtuľníkom evakuovaný a po zabezpečení základných životných funkcií bol na umelej pľúcnej ventilácií vo vážnom stave letecky transportovaný do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

V Starom Smokovci zasypala ťažká technika dvoch robotníkov

June 16, 2018, 4:45 p.m.

Posádka leteckých záchranárov z Popradu letela dnes dopoludnia na pomoc do Starého Smokovca, kde pri búracích prácach zasypala dvoch pracovníkov ťažká technika. Jeden z nich bol pri vedomí, s ľahšími poraneniami v starostlivosti pozemných záchranárov. Lekárka leteckých záchranárov si po vysadení do terénu pomocou palubného navijaka prevzala 64-ročného muža, ktorý utrpel mnohopočetné poranenia viacerých častí tela, najmä hrudníka a panvy. V spolupráci s privolanými hasičmi bol hasičským autom transportovaný k vrtuľníku a po napojení na umelú pľúcnu ventiláciu bol v stabilizovanom stave, no s vážnymi poraneniami letecky prevezený do nemocnice v Poprade.

Úraz motokrosového pretekára vo Sverepci

June 16, 2018, 1:17 p.m.

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE zo Žiliny bola dnes dopoludnia privolaná k úrazu 14-ročného českého motokrosového pretekára vo Sverepci. Záchranársky vrtuľník pristál priamo na trati, kde si lekár leteckých záchranárov prevzal do svojej starostlivosti pacienta. S úrazom hlavy a zlomeninou hornej končatiny bol v stabilizovanom stave letecky prevezený do Univerzitnej nemocnice v Martine.

Pri Ružíne sa zrazil motocyklista s osobným autom

June 16, 2018, 11:52 a.m.

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes dopoludnia pri priehradnej nádrži Ružín (okres Košice-okolie), bola privolaná posádka leteckých záchranárov z Košíc. Lekár leteckých záchranárov si po pristátí v blízkosti miesta nehody prevzal do svojej starostlivosti 42-ročného motocyklistu, ktorý sa zrazil s osobným autom. Utrpel poranenie hlavy a ďalšie povrchové odreniny po tele. Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia bol pacient preložený na palubu vrtuľníka a pri vedomí, v stabilizovanom stave záchranárskym vrtuľníkom prevezený na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Pri Ružíne sa zrazil motorkár s osobným autom

June 16, 2018, 11:52 a.m.

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes dopoludnia pri priehradnej nádrži Ružín (okres Košice-okolie), bola privolaná posádka leteckých záchranárov z Košíc. Lekár leteckých záchranárov si po pristátí v blízkosti miesta nehody prevzal do svojej starostlivosti 42-ročného motocyklistu, ktorý sa zrazil s osobným autom. Utrpel poranenie hlavy a ďalšie povrchové odreniny po tele. Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia bol pacient preložený na palubu vrtuľníka a pri vedomí, v stabilizovanom stave záchranárskym vrtuľníkom prevezený na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Pri Rajeckých Tepliciach skončilo auto prevrátené mimo vozovky

June 15, 2018, 12:11 p.m.

Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny bola dnes dopoludnia privolaná k dopravnej nehode, ktorá sa stala pri Rajeckých Tepliciach. Po zrážke dvoch osobných áut sa na mieste nachádzali dvaja zranení vodiči. Lekár leteckých záchranárov si po pristátí vrtuľníka vedľa miesta nehody prevzal do svojej starostlivosti 36-ročného muža, ktorý so svojim vozidlom skončil prevrátený mimo vozovky. Utrpel ľahšie povrchové poranenia po tele a úraz hornej končatiny. V stabilizovanom stave, pri vedomí bol záchranárskym vrtuľníkom prevezený na urgentný príjem Fakultnej nemocnice v Žiline. Druhá vodička ostala v starostlivosti pozemných záchranárov.

Pod Téryho chatou sa zranil turista

June 9, 2018, 10:39 a.m.

Leteckí záchranári z Popradu leteli dnes v ranných hodinách na pomoc zranenému izraelskému turistovi do Vysokých Tatier. Počas výstupu pod Téryho chatou sa mu uvoľnila skala, ktorá mu zasiahla dolnú končatinu a v zostupe už nedokázal pokračovať samostatne ďalej. Na palubu vrtuľníka sa v Starom Smokovci pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby. Lekárka bola k zranenému spustená pomocou palubného navijaka. Na mieste mu zranenie ošetrila, zafixovala a z terénu boli následne obaja evakuovaní. Počas medzipristátia na Téryho chate, kde bol vysadení aj horský záchranár, ho záchranári preložili na palubu vrtuľníka a letecky transportovali do popradskej nemocnice.

Zranenému cyklistovi leteli na pomoc leteckí záchranári

June 9, 2018, 10:38 a.m.

Posádka leteckých záchranárov z Popradu bola dnes podvečer privolaná k úrazu 45-ročnému cyklistovi, ktorý na úseku medzi Štrbským Plesom a Podbanským zišiel mimo cesty a narazil do pevnej prekážky. Po prílete záchranárskeho vrtuľníka k miestu udalosti bola lekárka k pacientovi spustená pomocou palubného navijaka. Zranený bol v starostlivosti náhodných svedkov, ktorí mu až do príchodu záchranárov poskytovali prvú pomoc. Utrpel mnohopočetné poranenia hlavy s následnou poruchou vedomia. V spolupráci s prítomnými pozemnými záchranármi bol prevezený k záchranárskemu vrtuľníku a po napojení na umelú pľúcnu ventiláciu bol v stabilizovanom stave s poranením hlavy a s ďalšími povrchovými odreninami leteckými záchranármi prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Lesný úraz na severnej strane Nízkych Tatier

June 4, 2018, 12:39 p.m.

Posádka leteckých záchranárov z Popradu letela dnes dopoludnia do Nízkych Tatier, kde sa v ťažko dostupnom teréne doliny Mošnica nachádzal zranený lesný robotník. Po prílete do určenej oblasti bol lekár spolu s horským záchranárom spustený k zranenému pomocou lanovej techniky. 29-ročného muža pri ťažbe dreva zavalil strom, pričom mu zasiahol dolnú končatinu. Po ošetrení bol pripravený na evakuáciu z terénu v transportnom saku. Počas medzipristátia ho leteckí záchranári preložili na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave s podozrením na zlomeninu predkolenia bol letecky prevezený do nemocnice v Poprade.

V okrese Galanta sa čelne zrazili dve osobné autá

June 2, 2018, 2:58 p.m.

Záchranársky vrtuľník z Bratislavy bol dnes dopoludnia privolaný k dopravnej nehode, ktorá sa stala neďaleko obce Čierna Voda (okres Galanta). Išlo o čelnú zrážku dvoch motorových vozidiel. Posádka leteckých záchranárov si po pristátí v blízkosti miesta nehody prevzala do svojej starostlivosti 28-ročnú vodičku, ktorú primárne ošetrila privolaná rýchla lekárska pomoc. Pacientka utrpela poranenia horných, dolných končatín a sťažovala sa na bolesti panvy. Po doplnení liečby bola v stabilizovanom stave pri vedomí s tzv. polytraumou leteckými záchranármi prevezená do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov.

Archive: