emergency call 18 155 alebo 112 Donator's card
EHAC IKAR

Flash

News

Vážna dopravná nehoda v okrese Kysucké Nové Mesto

April 20, 2018, 3:26 p.m.

Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny letela dnes dopoludnia na pomoc zraneným po hromadnej dopravnej nehode, ktorá sa stala na ceste medzi obcami Povina a Radoľa (okres Kysucké Nové Mesto). Po zrážke troch osobný motorových vozidiel sa na mieste nachádzalo niekoľko zranených osôb. Pilot záchranárskeho vrtuľníka pristál približne 250 metrov od miesta nehody. Lekár leteckých záchranárov si do svojej starostlivosti prevzal najťažšie zraneného, 12-ročného, chlapca z Čiech, ktorý utrpel poranenie hlavy, hrudníka, panvy a bolo u neho podozrenie na vnútorné poranenie brucha. Po primárnom ošetrení a podaní potrebnej liečby bol chlapec prevezený k vrtuľníku, preložený na palubu a v stabilizovanom stave letecky prevezený na Kliniku detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin. Ostatní zranení účastníci ostali v starostlivosti privolaných pozemných záchranárov.

Skialpinista pád v Červenom žľabe neprežil

April 19, 2018, 5:46 p.m.

Leteckí záchranári z Popradu boli dnes popoludní privolaní na pomoc skialpinistovi, ktorý spadol v oblasti Červeného žľabu a padal dole smerom do Mengusovskej doliny približne 400 metrov. Na palubu vrtuľníka sa v Starom Smokovci pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby, ktorý bol spolu s lekárom leteckých záchranárov vysadený do terénu pomocou palubného navijaka. Keďže nebolo vylúčené, že išlo o pád spojený s lavínou, záchranársky vrtuľník následne previezol k miestu udalosti aj ďalších horských záchranárov spolu so psovodom. Lekár na mieste zistil, že 44-ročný český skialpinista utrpel pádom poranenia, ktoré boli, žiaľ, nezlučiteľné so životom a mohol skonštatovať už len úmrtie. Žiadni ďalší zranení sa na mieste nenachádzali a tak sa posádka vrátila na svoju základňu, žiaľ, bez pacienta.

Zranenú ženu po dopravnej nehode vo Veľkom Krtíši prevážal záchranársky vrtuľník

April 18, 2018, 10:47 a.m.

Leteckí záchranári z Banskej Bystrice boli dnes ráno privolaní k zranenej žene, ktorá bola účastníčkou dopravnej nehody pri obci Bušince (okres Veľký Krtíš). Pozemní záchranári zranenú, 45-ročnú ženu na mieste dopravnej nehody ošetrili a previezli k pristávacej ploche vo Veľkom Krtíši, kde pristál záchranársky vrtuľník. Lekár leteckých záchranárov jej doplnil potrebnú liečbu a po preložení na palubu bola s poraneniami viacerých častí tela, tzv. polytraumou, v stabilizovanom stave letecky prevezená do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Dvom zraneným motorkárom pomáhal záchranársky vrtuľník

April 15, 2018, 8:07 p.m.

K prvému úrazu motocyklistu, ktorý sa stal dnes popoludní na ceste z obce Lakšárska Nová Ves (okres Senica) smerom na Plavecký Mikuláš (okres Malacky) bol privolaný letecký záchranársky tím z Bratislavy. Po páde z motorky utrpel 50-ročný muž úraz hlavy, krátkodobé bezvedomie, poranenie dolnej končatiny a hornej končatiny. Lekárka leteckých záchranárov mu na mieste poskytla neodkladné zdravotné ošetrenie, zranenia mu zafixovala a po preložení na palubu vrtuľníka bol s podozrením na otras mozgu a fraktúrou hornej a dolnej končatiny v stabilizovanom stave letecky prevezený na traumatologickú ambulanciu Fakultnej nemocnice v Trnave. Podvečer prišla ďalšia požiadavka o pomoc pre motocyklistu. Mladý, 25-ročný motorkár, skončil v obci Kyselica (okres Dunajská Streda) so svojou motorkou mimo vozovky. Následným pádom utrpel poranenie hlavy, na okolnosti pádu si nepamätal a sťažoval sa na bolesť krku. Po ošetrení posádkou leteckých záchranárov bol preložený na palubu vrtuľníka a následne letecky transportovaný do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre.

Zranený poľský skialpinista vo Vysokých Tatrách

April 13, 2018, 3:13 p.m.

Posádka leteckých záchranárov z Popradu bola dnes krátko predpoludním privolaná k úrazu poľského turistu do Vysokých Tatier. 46-ročný skialpinista si pádom v Zlomiskovej doline spôsobil zlomeninu predkolenia. Lekárka leteckých záchranárov bola k zranenému spustená pomocou techniky palubného navijaka. Po ošetrení a následnej evakuácií z terénu bol pacient počas medzipristátia na Štrbskom Plese preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky transportovaný do nemocnice v Poprade.

V lesnom teréne v obci Limbach sa zranil lesný robotník

April 11, 2018, 12:48 p.m.

Posádka leteckých záchranárov bola dnes dopoludnia privolaná k úrazu 49-ročného pilčíka, ktorého v lesnom teréne v obci Limbach (okres Pezinok) pri manipulovaní s drevom zasiahol do oblasti hlavy konár. Zraneného muža previezli hasiči na obecné futbalové ihrisko, kde pristál záchranársky vrtuľník. Pacient utrpel poranenie hlavy a fraktúru hornej končatiny v oblasti zápästia. Lekár leteckých záchranárov ho na mieste ošetril a po preložení na palubu vrtuľníka bol v stabilizovanom stave letecky prevezený na centrálny príjem Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre.

Leteckí záchranári zo Žiliny od rána v akcii

April 10, 2018, 8:46 a.m.

Žilinská posádka leteckých záchranárov dnes zasahovala pri dvoch pacientoch s diagnózou akútnym infarkt myokardu a jednému úrazu dieťaťa. V dopoludňajších hodinách bola najskôr požiadaná o letecký transport pre pacienta s kardiálnym zlyhaním z nemocnice v Liptovskom Mikuláši na vyššie špecializované pracovisko – Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici. Popoludní prišla výzva o pomoc pre 88-ročného muža do obce Štiavnik (okres Bytča), ktorý doma náhle skolaboval a upadol do bezvedomia. Na mieste ho musela resuscitovať rýchla zdravotná pomoc, po vysadení lekára leteckých záchranárov k zranenému pomocou palubného navijaka pokračoval aj lekár v rozšírenej resuscitácií, ktorá bola úspešná. Záchranári ho následne previezli na futbalové ihrisko, kde bol preložený na palubu vrtuľníka a na umelej pľúcnej ventilácií bol v stabilizovanom stave letecky prevezený do Univerzitnej nemocnice v Martine. Po doplnení paliva smeroval záchranársky vrtuľník opäť do terénu. Pomoc leteckých záchranárov v tomto prípade potreboval 6-ročný chlapec, ktorého v lesnom teréne v obci Zázrivá (okres Dolný Kubín) zavalil strom, následkom čoho utrpel poranenie hlavy a chrbtice a podozrenie na vnútrobrušné poranenie. Záchranársky vrtuľník pristál na lúke v blízkosti miesta udalosti. Lekár leteckých záchranárov si do svojej starostlivosti prevzal malého pacienta od RZP, poskytol mu ďalšie neodkladné zdravotné ošetrenie a po preložení na palubu ho leteckí záchranári v stabilizovanom stave v doprovode svojej matky previezli na Detské oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny do Univerzitnej nemocnice v Martine.

Do Margecian letel na pomoc zranenému motocyklistovi záchranársky vrtuľník

April 8, 2018, 7:17 p.m.

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Košíc bola dnes podvečer privolaná k úrazu motocyklistu, ktorý sa stal v obci Margecany. 49-ročný muž preletel cez riadidlá svojej motorky, pričom utrpel poranenie hrudníka, hornej končatiny a rebier. Záchranársky vrtuľník pristál na miestnom futbalovom ihrisku, kde si posádka leteckých záchranárov prevzala zraneného motocyklistu od pozemných záchranárov do svojej starostlivosti. Lekár mu doplnil potrebné lieky, zranenia zafixoval a po preložení na palubu, bol v stabilizovanom stave letecky prevezený na Kliniku úrazovej chirurgie UN L. Pasteura v Košiciach.

Letecký záchranársky tím z Bratislavy pomáhal pri dvoch nehodách

April 8, 2018, 5:26 p.m.

Leteckí záchranári z Bratislavy boli dnes dopoludnia privolaní k dopravnej nehode, ktorá sa stala na ceste medzi obcami Vysoká pri Morave a Zohor (okres Malacky). Posádka s tromi členmi skončila prevrátená so svojím osobným autom mimo vozovky. Lekárka leteckých záchranárov si po pristátí záchranárskeho vrtuľník prevzala do svojej starostlivosti 23-ročného vodiča, ktorý utrpel vážny úraz chrbtice. Mladý muž bol pri vedomí, na okolnosti nehody si pamätal a so záchranármi komunikoval. Po ošetrení bol preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave s vážnym poranením chrbtice bol letecky transportovaný na centrálny príjem Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre. Krátko po návrate na svoju základňu prišla ďalšia požiadavka o pomoc do obce Čataj. V tomto prípade išlo o neodkladný letecký transport do nemocnice pre 16-ročnú motokrosovú pretekárku, ktorá pri páde z motorky narazila bruchom na riadidlá motocykla. Letecký záchranársky tím ju po ošetrení s podozrením na vnútorné krvácanie vrtuľníkom previezol do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave - Kramáre.

Do okresu Poltár letel na pomoc záchranársky vrtuľník

April 7, 2018, 6:13 p.m.

Posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice bola dnes popoludní privolaná do obce Kalinovo (okres Poltár). Pomoc leteckých záchranárov potrebovalo len 2,5 ročné dieťatko, ktoré bolo rodičom nájdené doma v bezvedomí. Privolaná rýchla lekárska pomoc dieťatko po ošetrení previezlo na futbalové ihrisko, kde pristál záchranársky vrtuľník. Dievčatko už bolo pri vedomí a po doplnení medikácie bolo v stabilizovanom stave letecky prevezené do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici.

Archive: