v tiesni volaj 18 155 alebo 112 Karta darcu
EHAC IKAR

Flash

Aktuality / tlačové správy

Úraz pilčíka v lesnom teréne v Holumnici

20. september 2018 11:02

K úrazu, ktorý sa stal dnes dopoludnia v lesnom teréne obce Holumnica (okres Kežmarok), bol privolaný na pomoc záchranársky vrtuľník z Popradu. 29-ročný muž si pri lesných prácach motorovou pílou zarezal do dolnej končatiny, čím si spôsobil reznú ranu v oblasti kolena. Prítomní svedkovia previezli terénnym vozidlom muža na lúku, kde pristál záchranársky vrtuľník. Lekár mu zranenie ošetril, zafixoval a po preložení na palubu bol v stabilizovanom stave letecky prevezený do nemocnice v Poprade.

Vo výcvikovom centre Lešť zasahovali dva záchranárske vrtuľníky

19. september 2018 11:56

K nehode, ktorá sa stala dnes ráno vo výcvikovom centre Lešť, leteli dva záchranárske vrtuľníky zo stredísk Banská Bystrica a Nitra. Banskobystrická posádka bola vyslaná k zranenému mužovi s devastačným poranením dolnej končatiny. Druhá posádka, ktorá priletela na pomoc z Nitry, pomáhala zranenej žene s polytraumou. Oboch zranených po prílete prevzali do svojej starostlivosti lekári leteckých záchranárov. Na mieste im poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a po preložení na palubu vrtuľníkov ich previezli do nemocnice v Banskej Bystrici, kde ich odovzdali v stabilizovanom stave.

V lesnom teréne vo Švábovciach skolaboval muž

18. september 2018 16:57

Krátko po návrate posádky leteckých záchranárov z Popradu na svoju základňu prišlo ďalšie volanie o pomoc. V lese nad obcou Švábovce (okres Poprad) počas zbierania húb náhle skolaboval a upadol do bezvedomia 61-ročný muž. Prítomní svedkovia u neho zahájili laickú resuscitáciu. Posádka po prílete k miestu udalosti vysadila lekárku z paluby pomocou lanovej techniky. Okamžite, za pomoci automatického resuscitačného prístroja, pokračovala v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácií. Žiaľ, mužovi sa aj napriek veľkej snahe záchranárov pomôcť, základné životné funkcie nepodarilo obnoviť. Lekárka musela na mieste konštatovať úmrtie. Posádka sa následne vrátila na svoju základňu bez pacienta.

Leteckí záchranári pomáhali motokrosovému pretekárovi aj paraglajdistovi

16. september 2018 17:19

Leteckí záchranári z Trenčína boli dnes dopoludnia privolaní do obce Veľké Uherce (okres Partizánske), kde počas motokrosových pretekoch spadol z motorky 16-ročný pretekár z Čiech. Utrpel poranenie hlavy, krátkodobo bol v bezvedomí. Posádka leteckých záchranárov si pacienta na mieste prevzala od prítomný pozemných záchranárov. Doplnili mu ďalšiu potrebnú liečbu, po ktorej bol so suspektným poranením hlavy a panvy v stabilizovanom stave, pri vedomí letecky prevezený do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. Popoludní dostali leteckí záchranári ďalšiu požiadavku. Tentokrát volanie o pomoc prišlo z vrchu Veľký Lopeník (Biele Karpaty), kde v lesnom teréne spadol 51-ročný paraglajdista, taktiež z Čiech. Pádom utrpel poranenie hornej a dolnej končatiny. Záchranársky vrtuľník pristál približne 150 metrov od miesta nehody. Leteckí spolu s pozemnými záchranári a hasičmi následne pacienta dosiahli pozemným výstupom. Zranenia mu ošetrili, zafixovali a pomocou štvorkolky ho previezli k záchranárskemu vrtuľníku. Po preložení na palubu ho leteckí záchranári v stabilizovanom stave letecky transportovali a odovzdali do starostlivosti lekárom úrazovej ambulancie Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

300. let žilinských leteckých záchranárov v tomto roku smeroval na pomoc do Malej Fatry

16. september 2018 16:36

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE vzlietla tento rok zo svojej základne v Žiline po 300. krát a smerovala na pomoc mužovi, ktorého na Chate pod Suchým v Malej Fatre poštípali pravdepodobne osy alebo sršne. Do ťažko prístupného terénu bol lekár k chate spustený pomocou palubného navijaka. Muž s príznakmi alergickej reakcie bol pri vedomí, pričom začínal opúchať, mať pocit dusenia so šokovou reakciou. Lekár mu na mieste poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie a z miesta ho v transportnom saku evakuoval. Počas medzipristátia ho leteckí záchranári preložili na palubu vrtuľníka, doplnili ďalšiu potrebnú liečbu a v stabilizovanom stave letecky previezli na urgentný príjem do Fakultnej nemocnice v Žiline.

Poštípanú ženu osami zachraňoval vrtuľník

15. september 2018 15:09

Posádka leteckých záchranárov z Košíc bola dnes dopoludnia privolaná do lesného terénu nad obcou Veľký Folkmar (okres Gelnica). Rýchly a šetrný prevoz do nemocnice potrebovala 55-ročná žena, ktorú pri zbieraní húb poštípalo niekoľko ôs do oblasti hlavy. Podľa svedkov následne upadla do krátkodobého bezvedomia. Pri príchode leteckých záchranárov, ktorí pri záchrannej akcii použili lanovú techniku, bola žena už pri vedomí. Na mieste zasahovali aj pozemní záchranári, ktorí následne pacientku odovzdali do starostlivosti lekárovi leteckých záchranárov. Ten ju z miesta evakuoval opäť pomocou lanovej techniky, doplnil jej potrebnú liečbu a v stabilizovanom stave bola záchranárskym vrtuľníkom prevezená do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Tragický úraz v obci Kráľová nad Váhom

12. september 2018 18:41

Posádka záchranárskeho vrtuľníka z Nitry letela dnes popoludní do obce Kráľová nad Váhom (okres Šaľa) na pomoc 42-ročnému mužovi, ktorého pritlačil kombajn o múr. Utrpel ťažký úraz hlavy a hrudníka. Záchranársky vrtuľník pristál na miestnom futbalovom ihrisku, kam pacienta previezla rýchla lekárska pomoc. Zdravotný stav pacienta sa natoľko zhoršil, že záchranári museli u neho zahájiť resuscitáciu. Aj napriek veľkej snahe sa základné životné funkcie u mladého muža nepodarilo obnoviť a lekárka leteckých záchranárov musela na mieste, žiaľ, konštatovať smrť. Posádka leteckých záchranárov sa vrátila na svoju základňu bez pacienta.

Výpadok horolezca v západnej stene Lomnického štítu

11. september 2018 14:32

Leteckí záchranári z Popradu aj dnes leteli na pomoc do Vysokých Tatier. Dvaja horolezci liezli západnou stenou Lomnického štítu, pričom jeden z nich vypadol zo steny a pádom si spôsobil úraz dolnej končatiny. Zranenie mu nedovolilo v zostupe pokračovať ďalej. Po prílete záchranárskeho vrtuľníka k Téryho kuloáru, kde sa zranený nachádzal, bol lekár z paluby vysadený pomocou lanovej techniky. Zranenie mu na mieste ošetril a pripravil ho na evakuáciu z terénu. Po preložení na palubu bol následne pacient so zlomeninou členka letecky prevezený do popradskej nemocnice.

Pád dvoch horolezcov v Jordánovej štrbine

10. september 2018 15:44

Na stredisko Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby v Poprade prišla napoludnie ďalšia požiadavka o súčinnosť pri záchrannej akcii vo Vysokých Tatrách. Tentokrát išlo o hlásenie pádu najskôr jedného a vzápätí ďalšieho horolezca v oblasti Jordánovej štrbiny. Na palubu vrtuľníka sa opäť pridal jeden člen Horskej záchrannej služby, ktorý bol po prílete k miestu určenia spolu s lekárom vysadený k zraneným horolezcom. Najskôr záchranári z terénu evakuovali 20-ročného Slováka, ktorý pádom utrpel poranenie chrbtice a hlavy, bol pri vedomí, na okolnosti pádu si pamätal. Po ošetrení bol v stabilizovanom stave letecky prevezený do nemocnice v Poprade. Po doplnení paliva smerovali leteckí záchranári späť k tomu istému miestu, kde pomoc potreboval aj 53-ročný slovenský horolezec, ktorý tiež padal dole žľabom približne 40 metrov. Krátkodobo bol v bezvedomí, pádom si poranil chrbticu a hlavu. Z exponovaného terénu bol pomocou lanovej techniky evakuovaný, ošetrený a v stabilizovanom stave s otrasom mozgu a ďalšími mnohopočetnými odreninami po tele záchranárskym vrtuľníkom prevezený na ďalšie vyšetrenie do popradskej nemocnice.

Uviaznutí poľskí horolezci v stene Veľkej Vidlovej veže

10. september 2018 9:24

Dnes v skorých ranných hodinách bol privolaný záchranársky vrtuľník na pomoc do Vysokých Tatier. Pomoc potrebovali dvaja poľskí horolezci (52, 32), ktorí predošlý deň uviazli v severnej stene Veľkej Vidlovej veže a zostúpiť späť už neboli schopní. Obaja boli bez zranení a tak noc museli prečkať v horách. Hneď pri východe slnka vzlietla posádka leteckých záchranárov zo svojej základne a smerovala do Starého Smokovca, kde sa na palubu vrtuľníka pridali aj dvaja členovia Horskej záchrannej služby. Po prílete do určenej oblasti boli obaja k horolezcom spustení pomocou palubného navijaka. Z miesta boli uviaznutí horolezci postupne evakuovaní a letecky prevezení do Starého Smokovca. Obaja boli podchladení a vyčerpaní, ale bez zranení. Lekár im doplnil tekutiny, zateplil ich a keďže ich zdravotný stav si nevyžiadal ďalší transport do zdravotníckeho zariadenia, ďalej pokračovali samostatne.

Archív: