v tiesni volaj 18 155 alebo 112 Karta darcu
EHAC IKAR

Flash

Aktuality / tlačové správy

Tragická dopravná nehoda pri Dolných Salibách

25. máj 2018 15:15

Leteckí záchranári z Nitry dnes krátko popoludní zasahovali pri dopravnej nehode, ktorá sa stala pred obcou Dolné Saliby (okres Galanta). Osobné motorové vozidlo tam skončilo prevrátené mimo vozovky. Na mieste sa nachádzali traja zranení, z toho jedna pasažierka ťažko zranená. Žiaľ, jedna osoba svojim zraneniam na mieste podľahla. Po pristátí záchranárskeho vrtuľníka v blízkosti miesta nehody si posádka leteckých záchranárov prevzala najťažšie zranené, 17-ročné dievča, ktoré utrpelo poranenia viacerých častí tela. Po ošetrení ju záchranári preložili na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave s tzv. polytraumou vrtuľníkom previezli na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Úraz lesného robotníka nad obcou Kalša

24. máj 2018 15:24

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Košíc bola dnes predpoludním privolaná na pomoc lesnému robotníkovi, ktorý sa zranil pri lesných prácach v ťažko dostupnom teréne nad obcou Kalša (okres Košice-okolie). Po pristátí záchranárskeho vrtuľníka na najbližšom vhodnom mieste si lekár leteckých záchranárov prevzal 31-ročného pilčíka s poranením hlavy do svojej starostlivosti. Poskytol mu neodkladnú zdravotnú starostlivosť a po preložení na palubu vrtuľníka bol v stabilizovanom stave pri vedomí letecky transportovaný na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Záchranársky vrtuľník z Košíc pomáhal v Jaklovciach

23. máj 2018 14:51

Posádka leteckých záchranárov z Košíc letela dnes predpoludním do obce Jaklovce (okres Gelnica) na pomoc 63-ročnému mužovi, ktorého do hlavy zasiahol uvoľnený kotúč píly. Krátkodobo bol v bezvedomí, na okolnosti úrazu si nepamätal. Privolaní pozemní záchranári ho priviezli k vrtuľníku, ktorý pristál na vhodnom mieste na pristátie. Posádka si ho prevzala do svojej starostlivosti, lekár leteckých záchranárov mu doplnil potrebnú liečbu a v stabilizovanom stave pri vedomí bol vrtuľníkom prevezený do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Zrážka osobného auta s autobusom pri Krásne

21. máj 2018 14:24

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes dopoludnia bola privolaná aj posádka záchranárskeho vrtuľníka z Trenčína. Na ceste z obce Brodzany smerom do obce Krásno (okres Partizánske) sa zrazilo osobné motorové vozidlo s autobusom. Po pristátí vrtuľníka neďaleko miesta dopravnej nehody si lekár prevzal do svojej starostlivosti 38-ročného vodiča osobného auta, ktorý nárazom utrpel úraz hrudníka a dolnej končatiny. Na mieste ho záchranári ošetrili, doplnili mu potrebnú liečbu a po preložení na palubu vrtuľníka bol v stabilizovanom stave, pri vedomí letecky transportovaný do nemocnice v Partizánskom. Spolujazdkyňa ostala v starostlivosti pozemných záchranárov.

Tragický pád horolezca z vrchu Končistá

20. máj 2018 18:06

Posádka leteckých záchranárov z Popradu bola dnes popoludní privolaná do Vysokých Tatier, kde bol hlásený pád horolezca z vrchu Končistá smerom do Štôlskej doliny. V Starom Smokovci sa na palubu vrtuľníka pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby. Po prílete do terénu bol spolu s lekárkou k pacientovi spustený pomocou palubného navijaka. Muž poľskej národnosti bol po približne 150 metrovom páde v bezvedomí, s mnohopočetnými poraneniami. Za pomoci prítomných svedkov u neho prebiehala laická resuscitácia. Záchranári následne pokračovali v rozšírenej resuscitácii. Zranenia, ktoré horolezec vo veku približne 55 rokov utrpel však boli nezlučiteľné so životom a ani rýchly zásah leteckých záchranárov mu už nedokázal zachrániť život.

Séria záchranných akcií leteckých záchranárov zo Žiliny

20. máj 2018 10:18

Séria záchranných akcií posádky leteckých záchranárov zo Žiliny začala včera podvečer pri dopravnej nehode, ktorá sa stala neďaleko obce Oškerda, pri Kysuckom Novom Meste. Po čelnej zrážke dvoch osobných áut sa na mieste nachádzalo minimálne 7 zranených osôb, z toho dve ťažko zranené. Jednu ženu museli záchranári na mieste resuscitovať. Lekár po prílete k miestu udalosti pokračoval spolu so záchranármi v rozšírenej resuscitačnej starostlivosti. Aj napriek veľkej snahe sa 68-ročnej žene z Čiech nepodarilo obnoviť základné životné funkcie a svojim rozsiahlym zraneniam, žiaľ, na mieste podľahla. Večer prišla ďalšia výzva o pomoc pre dve deti (14, 12), ktoré v obci Oravská Jasenica spadli z koňa. Záchranársky vrtuľník pristál na miestnom futbalovom ihrisku, kde si lekár leteckých záchranárov prevzal do svojej starostlivosti najskôr 14-ročné dievča s poranením hlavy, hrudníka a ďalšími povrchovými odreninami po tele. Po ošetrení bolo dievča v stabilizovanom stave pri vedomí letecky prevezené na Kliniku detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice v Martine. Po doplnení paliva letela posádka pre druhú, 12-ročnú pacientku do nemocnice v Trstenej, kde bola prevezená pozemnou záchrannou službou. Taktiež s poranením hlavy bola v stabilizovanom stave letecky prevezená na vyššie špecializované zdravotnícke zariadenie do Univerzitnej nemocnice v Martine.

Úraz chlapca pri Skalnatom plese

19. máj 2018 20:54

Záchranársky vrtuľník z Popradu bol dnes popoludní opäť vyslaný do terénu. Pomoc leteckých záchranárov potreboval 11-ročný chlapec, ktorý sa na turistickom chodníku pri Skalnatom plese potkol a padal dolu približne päť metrov. Lekárka bola k zranenému vysadená opäť pomocou techniky palubného navijaka. Chlapec bol krátkodobo v bezvedomí, po príchode záchranárov už komunikoval. Leteckí záchranári mu poskytli primárne ošetrenie a po evakuácií z terénu bol s poranením hlavy a povrchovým odreninami letecky prevezený do nemocnice v Poprade.

Pád lezca pod zrúcaninou hradu Gýmeš

19. máj 2018 13:29

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Nitry bola dnes dopoludnia privolaná k zranenému lezcovi, ktorý spadol zo skál pod zrúcaninou hradu Gýmeš v obci Jelenec (okres Nitra). Leteckí záchranári pre evakuáciu pacienta z terénu použili špeciálnu záchrannú činnosť, tzv. záves. Počas medzipristátia mu lekárka leteckých záchranárov poskytla neodkladné zdravotné ošetrenie a s podozrením na poranenie chrbtice a mnohopočetnými povrchovými odreninami bol 30-ročný pacient v stabilizovanom stave letecky prevezený do Fakultnej nemocnice v Nitre.

Lesný úraz v obci Uloža

19. máj 2018 12:11

Leteckí záchranári z Popradu boli dnes ráno privolaní k lesnému úrazu, ktorý sa stal v lese pri obci Uloža (okres Levoča). Po rekognoskácií terénu bola lekárka leteckých záchranárov z paluby vrtuľníka vysadená pomocou lanovej techniky. 49-ročného lesného robotníka zasiahol pri manipulácií s drevom konár priamo do oblasti hlavy. Po primárnom ošetrení ho za pomoci palubného navijaka leteckí záchranári z miesta evakuovali. Počas medzipristátia mu lekárka doplnila ďalšiu liečbu a po zabezpečení základných životných funkcií bol na umelej pľúcnej ventilácií s vážnym poranením hlavy vrtuľníkom prevezený do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Zrážka osobného auta so sanitkou

17. máj 2018 14:49

K dopravnej nehode, ku ktorej došlo po zrážke osobného auta so sanitkou pri obci Horný Hričov (okres Žilina), bol na pomoc privolaný aj záchranársky vrtuľník zo Žiliny. Po pristátí na ceste v blízkosti dopravnej nehody sa na mieste nachádzali všetky záchranné zložky. Ľahšie zranení pacienti boli v starostlivosti prítomných pozemných záchranárov. Ďalších zakliesnených pacientov museli z prevrátenej sanitky hasiči najskôr vyslobodiť. Posádka leteckých záchranárov si následne do svojej starostlivosti prevzala 79-ročnú pacientku, ktorá bola pri vedomí, utrpela poranenia viacerých častí tela. Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia bola preložená na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky transportovaná do Univerzitnej nemocnice v Martine.

Archív: