v tiesni volaj 18 155 alebo 112 Karta darcu
EHAC IKAR

Flash

Aktuality / tlačové správy

Úraz pilčíka v lesnom teréne v Novom Salaši

20. máj 2019 15:41

Záchranársky vrtuľník z Popradu smeroval dnes popoludní do obce Nový Salaš (okres Košice–okolie), kde bol hlásený úraz lesného robotníka. Na miesto boli vyslané aj ostatné záchranné zložky, ktoré pilčíka previezli na miestne futbalové ihrisko, kde pristál vrtuľník. 53-ročného muža zavalil pri lesných prácach strom, následkom čoho utrpel poranenie chrbtice, hrudníka a hlavy. Krátkodobo bol aj v bezvedomí. Po doplnení liečby bol pacient preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky transportovaný do Fakultnej nemocnice v Žiline.

Pri hromadnej dopravnej nehode pomáhal aj záchranársky vrtuľník

20. máj 2019 15:27

Leteckí záchranári zo Žiliny pred malou chvíľou zasahovali pri hromadnej dopravnej nehode autobusu, ktorá sa stala v mestskej časti Zádubnie v Žiline. Lekár bol na miesto dopravnej nehody vysadený z paluby pomocou lanovej techniky. Od zasahujúcich záchranných zložiek si do svojej starostlivosti prevzal 72-ročného muža, ktorý utrpel poranenie hlavy, hornej a dolnej končatiny. Po poskytnutí primárneho ošetrenia bol v transportnej sedačke z miesta evakuovaný a v stabilizovanom stave letecky prevezený do Fakultnej nemocnice v Žiline.

Zavalený robotník v Brekove úraz neprežil

20. máj 2019 13:59

Posádka leteckých záchranárov z Košíc dostala dnes dopoludnia výzvu o pomoc do obce Brekov (okres Humenné). Po neodkladnom vzlete smeroval záchranársky vrtuľník do obce, kde pristál pri areáli výrobného podniku. 39-ročného robotníka tam mala zavaliť guľatina. Utrpel rozsiahle poranenia viacerých častí tela. Pacient bol v starostlivosti pozemných záchranárov, ktorí ho resuscitovali. Následne si ho prevzal do svojej starostlivosti lekár leteckých záchranárov. Aj napriek veľkej snahe záchranárov sa, žiaľ, mužovi nepodarilo obnoviť základné životné funkcie a svojim zraneniam napokon podľahol. Záchranársky vrtuľník sa vrátil späť na svoju základňu.

Pád paraglajdistu pri zrúcanine Kamenického hradu

17. máj 2019 21:01

V lokalite pri zrúcanine Kamenického hradu (okres Sabinov) zasahovali dnes večer leteckí záchranári z Košíc. Ich pomoc potreboval 52-ročný paraglajdista z Poľska, ktorý spadol z výšky niekoľko desiatok metrov. Lekár bol k zranenému vysadený z opretia vrtuľníka. Muž utrpel otvorenú zlomeninu dolnej končatiny, poranenie chrbtice a ďalšie povrchové poranenia po tele. Po primárnom ošetrení a zafixovaní zranení bol v spolupráci s prítomnými hasičmi prevezený k vrtuľníku a preložený na palubu. V stabilizovanom stave s tzv. polytraumou ho leteckí záchranári transportovali do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Vážna dopravná nehoda pri Podbranči

17. máj 2019 17:09

Letecký záchranársky tím z Trenčína bol dnes popoludní privolaný k dopravnej nehode, ktorá sa stala pri obci Podbranč (okres Senica). Záchranársky vrtuľník pristál približne 50 metrov od miesta, kde došlo k zrážke dvoch osobných áut. Na mieste bolo hlásených niekoľko zranených osôb. Posádka leteckých záchranárov si prevzala do svojej starostlivosti od zasahujúcich záchranárov ženu (18), ktorá utrpela vážne poranenie hrudníka a hlavy. V umelom spánku s vážnymi poraneniami viacerých častí tela bola v kritickom stave letecky prevezená na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice v Nitre.

Vo Veľkých Levároch zavalila robotníka stena

13. máj 2019 10:39

Bratislavská posádka leteckých záchranárov bola dnes ráno privolaná na pomoc mužovi do obce Veľké Leváre (okres Malacky), ktorého pri stavebných prácach zavalila stena. Prítomní záchranári ho po primárnom ošetrení previezli na miestne futbalové ihrisko, kde pristál záchranársky vrtuľník. 34-ročný pacient bol po celý čas pri vedomí, sťažoval sa na bolesti hrudníka a chrbtice. Tím leteckých záchranárov si ho následne prevzal do svojej starostlivosti, lekárka mu doplnila ďalšiu liečbu a v stabilizovanom stave s poraneniami viacerých častí tela bol letecky prevezený do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre.

Mladá žena kopnutá koňom

10. máj 2019 14:31

Záchranársky vrtuľník z Košíc dnes predpoludním smeroval do Stropkova, odkiaľ bol hlásený úraz po kopnutí koňom. Leteckí záchranári pristáli priamo v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva. Žena (20) bola v starostlivosti rýchlej zdravotnej pomoci. Kôň ju zasiahol priamo do oblasti hlavy, pričom jej spôsobil aj poranenie sánky. So záchranármi komunikovala, na úraz si však nepamätala. Posádka leteckých záchranárov si pacientku následne prevzala do svojej starostlivosti, doplnila jej liečbu a v stabilizovanom stave, pri vedomí bola vrtuľníkom prevezená do Fakultnej nemocnice J.A. Reimana v Prešove.

Pri dvoch dopravných nehodách pomáhali leteckí záchranári

9. máj 2019 11:48

Dnes ráno bola posádka leteckých záchranárov z Bratislavy privolaná najskôr k dopravnej nehode, ktorá sa stala za obcou Častá (okres Pezinok). 20-ročný vodič zišiel so svojim vozidlom mimo vozovky a ostal prevrátený na streche. Po prílete záchranárskeho vrtuľníka bol už vodič z auta vyslobodený. Bol pri vedomí, no dezorientovaný, na okolnosti nehody si nepamätal, sťažoval sa na výrazné bolesti hrudnej chrbtice. Lekár leteckých záchranárov si pacienta prevzal od RZP do svojej starostlivosti, doplnil mu liečbu a po preložení do vrtuľníka bol v stabilizovanom stave letecky prevezený do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre. Krátko po návrate na svoju základňu prišla ďalšia požiadavka o pomoc. Tentokrát išlo o dopravnú nehodu dvoch kamiónov, ktoré sa zrazili neďaleko obce Jelka (okres Galanta). Vrtuľník pristál na lúke v blízkosti dopravnej nehody. Posádka leteckých záchranárov si prevzala do svojej starostlivosti ťažšie zraneného, 58-ročného vodiča, ktorého bolo potrebné zo zakliesnenej kabíny taktiež najskôr vyslobodiť. Vodič utrpel poranenia viacerých častí tela. Leteckí záchranári mu poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a po stabilizovaní zdravotného stavu preložili na palubu vrtuľníka. Na umelej pľúcnej ventilácií bol s tzv. polytraumou záchranárskym vrtuľníkom prevezený do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov.

Pre zraneného horolezca do Batizovského žľabu letel vrtuľník

8. máj 2019 19:57

Záchranársky vrtuľník z Popradu bol dnes popoludní požiadaný o súčinnosť pri záchrane dvoch horolezcov v Batizovskom žľabe. Jeden z nich si pošmyknutím a následným pádom spôsobil pravdepodobne zlomeninu dolnej končatiny. Na heliporte v Starom Smokovci sa na palubu vrtuľníka pridali dvaja členovia Horskej záchrannej služby, ktorí boli vysadení do terénu k horolezcom najbližšie, ako to počasie dovolilo. Zranenému, 37-ročnému slovenskému horolezcovi poskytli primárne ošetrenie a pripravili na evakuáciu z terénu. Počas medzipristátia ho preložili na palubu a smerovali do Starého Smokovca, kde mu lekár leteckých záchranárov poskytol ďalšie ošetrenie. S podozrením na zlomeninu predkolenia bol letecky prevezený do popradskej nemocnice.

Záchranársky vrtuľník letel na pomoc do Kremnice

8. máj 2019 16:10

Posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice smerovala dnes popoludní do Kremnice. Urgentný a šetrný transport do nemocnice potreboval 75-ročný muž, ktorý spadol z výšky približne 8 – 10 metrov. Záchranársky vrtuľník pristál na miestnom futbalovom ihrisku, kam pacienta priviezli pozemní záchranári. Muž bol pri vedomí, so záchranármi komunikoval, sťažoval sa na silné bolesti chrbtice, hrudníka a ďalšie povrchové poranenia na tele. Lekár leteckých záchranárov mu doplnil liečbu a po preložení na palubu bol v stabilizovanom stave s poraneniami viacerých častí tela letecky transportovaný do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Archív: