v tiesni volaj 18 155 alebo 112 Karta darcu
EHAC IKAR

Flash

Aktuality / tlačové správy

Pre dve uviaznuté poľské horolezkyne vo Vysokých Tatrách letel záchranársky vrtuľník

20. máj 2017 9:42:56

Dnes v skorých ranných hodinách vzlietla posádka leteckých záchranárov z Popradu a smerovala do Vysokých Tatier. V masíve Prostredného hrotu v smere do Veľkej studenej doliny sa nachádzali dve poľské horolezkyne, ktoré tam uviazli ešte predchádzajúci večer. Vzhľadom na nemožnosť dokončiť záchrannú akciu v nočných hodinách, museli noc prečkať v horách. Keďže išlo o komplikovaný terén, požiadali záchranári Horskej záchrannej služby o súčinnosť pri záchrannej akcii aj leteckých záchranárov. Hneď po svitaní vzlietli zo svojej základne a v Starom Smokovci sa k nim na palubu pridal aj horský záchranár. Po lokalizácií uviaznutých horolezkýň ich záchranári dosiahli v komplikovanom teréne. Obe boli bez zranení, boli však podchladené a dehydratované. Po postupnej evakuácií z terénu pomocou palubného navijaka im lekár poskytol potrebné ošetrenie, zateplenie a doplnenie tekutín. Skonštatoval, že zdravotný stav 55 a 57-ročných horolezkýň si nevyžaduje ďalší transport do nemocnice, na základe čoho boli ponechané v Starom Smokovci, odkiaľ pokračovali samostatne ďalej v návrate domov.

Zrážka motocyklistu s osobným autom v okrese Sobrance

18. máj 2017 21:57:17

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes neďaleko obce Gajdoš (okres Sobrance) bola privolaná posádka leteckých záchranárov z Košíc. 32-ročný motocyklista po zrážke s osobným motorovým vozidlom utrpel poranenie hornej končatiny, chrbtice a brucha. Lekár leteckých záchranárov mu po pristáti vrtuľníka priamo pri mieste nehody poskytol prednemocničnú zdravotnú starostlivosť. Zranený muž bol následne v stabilizovanom stave letecky transportovaný na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Pri hromadnej dopravnej nehode vojenského nákladného auta zasahovali dva záchranárske vrtuľníky

18. máj 2017 19:04:55

K dopravnej nehode s hromadným postihnutím osôb, ktorá sa stala v obci Močiar (okres Banská Štiavnica) boli privolané záchranárske vrtuľníky z Banskej Bystrice a Nitry. Vojenské nákladné auto, na korbe ktorého sa nachádzalo približne 16 vojakov, sa v priestore vojenského útvaru prevrátilo. Na mieste sa nachádzalo niekoľko zranených osôb. Posádka leteckých záchranárov z Nitry si prevzala ťažšie zraneného 32-ročného pacienta, ktorý utrpel poranenie hrudníka a chrbtice. Po preložení na palubu vrtuľníka bol v stabilizovanom stave, pri vedomí letecky prevezený do Fakultnej nemocnice v Nitre. Posádka z Banskej Bystrice si po prílete prevzala ďalšiu ťažšie zranenú pacientku. Išlo o 36-ročnú ženu s poranením hlavy. Bola krátkodobo v bezvedomí, dezorientovaná, na okolnosti nehody si nepamätala. Po odovzdaní pacientky na urgentnom príjme Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici letela posádka leteckých záchranárov pre ďalšieho pacienta tejto nehody. Letecký transport do nemocnice potreboval aj 29-ročný muž, ktorý pri prevrátení utrpel poranenie chrbtice v oblasti hrudníka a drieku. V stabilizovanom stave pri vedomí bol následne letecky prevezený taktiež na urgentný príjem FNsP F. D. R. v Banskej Bystrici.

Tragická dopravná nehoda pred tunelom Bôrik

18. máj 2017 15:55:38

Leteckí záchranári z Popradu leteli dnes popoludní k vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala pred vjazdom do tunela Bôrik v smere do Popradu. Po čelnom náraze do betónu utrpel vodič osobného auta závažné poranenia viacerých častí tela. Privolaní pozemní záchranári v spolupráci s leteckými záchranármi ho na mieste resuscitovali, no žiaľ, pacient utrpel poranenia nezlučiteľné so životom, ktorým na mieste, aj napriek veľkej snahe záchranárov, podľahol. Posádka leteckých záchranárov sa následne vrátila späť na svoju základňu.

Pre zraneného paraglajdistu na Donovaly letel záchranársky vrtuľník

18. máj 2017 15:03:54

O súčinnosti pri záchrannej akcii na Donovaloch bola dnes krátko popoludní požiadaná Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Banskej Bystrice. Pri pristávaní spadol 29-ročný paraglajdista na zem z výšky približne 5 metrov. Po páde bol pri vedomí, sťažoval sa však na silné bolesti v oblasti chrbtice. K zranenému boli vyslaní aj horskí záchranári, ktorí mu poskytli primárne ošetrenie. Po pristátí záchranárskeho vrtuľníka v blízkosti miesta udalosti ho leteckí záchranári zafixovali do vákuového matraca a pripravili na letecký transport. Následne bol s podozrením na poranenie chrbtice rýchlo a šetrne transportovaný do banskobystrickej Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta.

Úraz muža v obci Nadlice

18. máj 2017 14:02:09

Posádka leteckých záchranárov z Nitry letela dnes predpoludním na pomoc 25-ročnému mužovi do obce Nadlice (okres Partizánske). V betonárskom výrobnom závode ho privalil výrobný lis, pričom ho zasiahol najmä do oblasti tváre. Na miesto boli vyslaní aj pozemní záchranári, ktorí mu poskytli prednemocničnú zdravotnú starostlivosť a následne previezli na miestne futbalové ihrisko. Leteckí záchranári si tam pacienta s poranením tváre, krku a hrudníka prevzali do svojej starostlivosti. Po doplnení liečby bol preložený na palubu. Záchranársky vrtuľník následne smeroval do Fakultnej nemocnice v Nitre, kde bol pacient odovzdaný do ďalšej starostlivosti lekárom traumatologickej ambulancie.

Vysokozdvižný vozík zasiahol ženu

15. máj 2017 18:51:51

Leteckí záchranári z Bratislavy leteli dnes neskoro popoludní do Malaciek, kde ich pomoc potrebovala 55-ročná žena. Počas práce vo výrobnom závode ju zasiahol vysokozdvižný vozík, pričom spadla, poranila si hlavu a následne jej vozík kolesom zachytil dolnú končatinu. Na okolnosti nehody si nepamätala. Na miesto udalosti boli vyslaní aj pozemní záchranári, ktorí pacientku po primárnom ošetrení previezli k hasičskej stanici, kde ich čakala posádka leteckých záchranárov. Po zafixovaní zranení a preložení na palubu vrtuľníka bola pacientka s poruchou vedomia a fraktúrou dolnej končatiny letecky transportovaná na urgentný príjem Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre.

Pri obci Veľké Blahovo narazil vodič do stromu

13. máj 2017 14:23:10

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Bratislavy letela dnes krátko predpoludním k dopravnej nehode, ktorá sa stala na ceste z obce Veľké Blahovo smerom na Orechovú Potôň (okres Dunajská Streda). Nachádzalo sa tam osobné auto, ktoré narazilo do stromu. Za asistencie polície pristál záchranársky vrtuľník priamo na ceste, neďaleko miesta nehody. V havarovanom vozidle sa nachádzali dvaja zranení cestujúci. Ťažšie zranená žena – spolujazdkyňa už bola pomocou hasičov z auta vyslobodená. Utrpela závažné poranenia viacerých častí tela, bola krátkodobo v bezvedomí, na okolnosti nehody si nepamätala. Vodiča auta utrpel ľahšie poranenia, po príchode pozemných záchranárov ostal v ich starostlivosti. Lekár leteckých záchranárov poskytol 43-ročnej žene neodkladné zdravotné ošetrenie, následne ju zafixoval do vákuového matraca. Po preložení na palubu vrtuľníka bola v stabilizovanom stave, pri vedomí, no s vážnymi poraneniami letecky prevezená na centrálny príjem Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov.

Lesnému pracovníkovi leteli na pomoc leteckí záchranári

12. máj 2017 16:40:11

Posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice bola dnes popoludní vyslaná na zásah do ťažko dostupného terénu v oblasti Hrochoťského mlyna (okres Banská Bystrica). Počas pílenia stromov si 37-ročný muž motorovou pílou poranil dolnú končatinu v oblasti predkolenia. Vzhľadom na náročný terén bol lekár z vrtuľníka vysadený k pacientovi pomocou palubného navijaka. Na mieste mu poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie, zastabilizoval ho a pripravil na evakuáciu z terénu v transportnej sieti. Počas medzipristátia ho leteckí záchranári preložili na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky transportovali do banskobystrickej Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta.

Dopravná nehoda pri Žiari nad Hronom

11. máj 2017 11:40:09

Banskobystrická posádka leteckých záchranárov bola dnes ráno privolaná k dopravnej nehode, ktorá sa stala na rýchlostnej ceste medzi Žiarom nad Hronom a Zvolenom. Po náraze kamióna do osobného auta potreboval rýchly a šetrný transport do nemocnice 50-ročný vodič, ktorý utrpel poranenie hlavy a hrudníka. Leteckí záchranári si pacienta na mieste prevzali od zasahujúcej posádky rýchlej lekárskej pomoci a po ošetrení ho s polytraumou letecky transportovali do Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Archív: