v tiesni volaj 18 155 alebo 112 Karta darcu
EHAC IKAR

Flash

Aktuality / tlačové správy

Pri dopravnej nehode a pohryznutí vretenicou pomáhali leteckí záchranári

18. august 2017 19:38:10

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Bratislavy letela dnes popoludní k dopravnej nehode, ktorá sa stala na Pezinskej Babe. Po zrážke motocykla s osobným autom potreboval pomoc leteckých záchranárov 16-ročný motocyklista z Rakúska, ktorý utrpel poranenie hrudníka, panvy, chrbtice a oboch dolných končatín. Po poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti bol preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave vrtuľníkom prevezený do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Posádka leteckých záchranárov z Popradu dostala podvečer výzvu na zásah do Veľkej Fatry. V oblasti Južného Rakytovského sedla sa nachádzal 17-ročný chlapec, ktorého do ruky pohrýzala vretenica. Pilot vrtuľníka pristál neďaleko miesta, kde sa postihnutý nachádzal. Po primárnom ošetrení lekárom leteckých záchranárov a podaní liečby potrebnej na alergickú reakciu bol v stabilizovanom stave letecky transportovaný do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

Pád z vysokozdvižného vozíka

18. august 2017 11:18:38

Záchranársky vrtuľník so svojou posádkou bol dnes ráno privolaný do obce Trstice (okres Galanta), kde došlo k úrazu 26-ročnej ženy po páde z vysokozdvižného vozíka vo výrobnom závode. Pilot vrtuľníka pristál na miestnom futbalovom ihrisku, kde si lekárka leteckých záchranárov prevzala zranenú pacientku od rýchlej zdravotnej pomoci. Po doplnení liečby bola preložená na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave s poranením dolnej končatiny bola letecky prevezená do Univerzitnej nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.

V Západných Tatrách zasahoval záchranársky vrtuľník

17. august 2017 19:33:22

Dnes v podvečerných hodinách prijali leteckí záchranári z Popradu výzvu na zásah do Západných Tatier. V oblasti Jamnického sedla sa nachádzal vyčerpaný, dehydratovaný turista s celkovou slabosťou až kolapsovým stavom, ktorá mu neumožňovala pokračovať v zostupe samostatne ďalej. Lekár bol k 70-ročnému mužovi spustený pomocou palubného navijaka. Po evakuácií z terénu a medzipristátí pri Zverovke mu lekár poskytol neodkladné ošetrenie, doplnil potrebné tekutiny a liečbu. Vzhľadom na zhodnotenie zdravotného stavu pacienta, ktorý nebol vážny, bol na mieste ponechaný rodinným príslušníkom. Leteckí záchranári sa následne vrátili späť na svoju základňu.

Pomoc vyčerpanej turistke vo Furkotskej doline

17. august 2017 13:04:26

Posádka leteckých záchranárov z Popradu zasahovala dnes večer vo Vysokých Tatrách. Ich pomoc potrebovala 53-ročná nemecká turistka. Počas túry v oblasti Furkotskej doline začala pociťovať výrazné žalúdočné problémy, ktoré vyústili až do kolapsového stavu. Lekár bol do terénu spustený pomocou palubného navijaka a po podaní potrebnej medikácie boli obaja z terénu evakuovaní. Počas medzipristátia bola vyčerpaná a dehydratovaná turistka preložená na palubu vrtuľníka a letecky prevezená do nemocnice v Poprade.

Leteckí záchranári pomáhali dvom maličkým deťom

5. august 2017 17:04:24

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE zo Žiliny letela dnes dopoludnia do obce Zákamenné (okres Námestovo) na pomoc ročnému dieťatku, ktoré sa doma obarilo vriacim olejom. Leteckí záchranári pristáli na obecnom futbalovom ihrisku, kde si od rýchlej lekárskej pomoci malého chlapčeka prevzali do svojej starostlivosti. Dieťatko utrpelo popáleniny v rozsahu 15 % povrchu tela v oblasti tváre, krku, hrudníka a hornej končatiny. V sprievode svojej mamy bol maličký pacient v stabilizovanom stave letecky prevezený na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Bratislava – Ružinov. Posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice v tom čase pomáhala 2,5 ročnému chlapčekovi, ktorý bol účastníkom dopravnej nehody v Krupine. Pri zrážke dvoch osobných áut boli na mieste traja zranení. Po pristáti vrtuľníka na lúke vedľa miesta nehody poskytol lekár leteckých záchranárov neodkladné zdravotné ošetrenie malému chlapčekovi, ktorý po náraze utrpel zlomeninu dolnej končatiny v oblasti stehna. V stabilizovanom stave pri vedomí bol vrtuľníkom prevezený do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. Ostatní zranení ostali v starostlivosti pozemných záchranárov.

Vo Veľkom Grobe zrazilo auto dvoch cyklistov

5. august 2017 11:36:36

Posádka leteckých záchranárov z Bratislavy bola dnes dopoludnia privolaná k dopravnej nehode, ku ktorej došlo vo Veľkom Grobe. Po ceste sa presúvala skupinka cyklistov, pričom dvoch z nich zachytilo osobné auto. Záchranársky vrtuľník pristál na miestnom futbalovom ihrisku, odkiaľ boli leteckí záchranári policajným vozidlom dopravení k miestu dopravnej nehody. Lekárka leteckých záchranárov si do svojej starostlivosti prevzala 34-ročného muža, ktorý po páde z bicykla utrpel poranenie hrudníka, ľavej hornej končatiny a rebier. Po ošetrení a preložení na palubu vrtuľníka bol v stabilizovanom stave letecky prevezený do Univerzitnej nemocnice Sv. Cyrila a Metóda v Bratislave.

Lesný úraz v Brezovej pod Bradlom

4. august 2017 13:21:26

Trenčianski leteckí záchranári dostali dnes dopoludnia výzvu na zásah do lesného terénu v Brezovej pod Bradlom časti Minárčiny. 40-ročný traktorista narazil s traktorom do stromu, následkom čoho utrpel tržné rany na hlave a krku a poranenie ramena. Po pristátí záchranárskeho vrtuľníka v blízkosti miesta udalosti si leteckí záchranári prevzali pacienta od rýchlej lekárskej pomoci. Po doplnení ďalšej liečby bol v spolupráci s hasičmi a RLP prenesený k vrtuľníku a následne v stabilizovanom stave letecky prevezený do Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

Pád motocyklistu pri Hriňovej

3. august 2017 15:39:39

Banskobystrická posádka leteckých záchranárov bola dnes popoludní privolaná k úrazu motocyklistu pochádzajúceho z Austrálie, ktorý na ceste medzi obcou Lom nad Rimavicou a Hriňovou spadol z motorky a následne preletel cez zvodidlá. Po pristáti záchranárskeho vrtuľníka na Vrchslatine si lekár leteckých záchranárov prevzal do svojej starostlivosti 38-ročného pacienta od rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá ho priviezla k miestu pristátia. Doplnil mu potrebnú liečbu a s poranením dolnej končatiny a podozrením na vnútorné poranenia bol letecky prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Tragická dopravná nehoda v okrese Nové Zámky

3. august 2017 13:34:27

Leteckí záchranári z Bratislavy leteli dnes predpoludním k dopravnej nehode, ktorá sa stala medzi obcami Pribeta a Bajč v okrese Nové Zámky. Po zrážke dvoch osobných áut a jedného nákladného auta bolo na mieste 7 zranených osôb. Dvaja účastníci dopravnej nehody, žiaľ, utrpeli zranenia, ktoré boli nezlučiteľné so životom. Posádka leteckých záchranárov pomáhala 10-ročnému dievčatku, ktoré utrpelo poranenie chrbtice, povrchové odreniny po tele a hlave a bolo dezorientované. Po ošetrení a preložení na palubu vrtuľníka bola malá pacientka v stabilizovanom stave letecky transportovaná do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Ostatní zranení ostali v starostlivosti pozemných záchranárov.

Leteckí záchranári zo Žiliny zasahovali v Malej Fatre aj v Skalitom

2. august 2017 17:02:04

Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny bola dnes krátko popoludní privolaná do Malej Fatry, kde počas túry v oblasti Podžiar dostala 39-ročná česká turistka záchvat kŕčov až kolapsový stav a nedokázala ďalej samostatne pokračovať. Po pristátí záchranárskeho vrtuľníka na lúke si lekár prevzal ženu od členov Horskej záchrannej služby. Pacientku ošetril a po preložení na palubu bola letecky prevezená na ďalšie vyšetrenie do Fakultnej nemocnice v Žiline. Krátko potom bola tá istá posádka leteckých záchranárov privolaná k motocyklistovi, ktorý na ceste v obci Skalité (okres Čadca) dostal šmyk a spadol z motorky. Následkom pádu utrpel poranenie hrudníka a hornej končatiny. Lekár mu na mieste poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie a v stabilizovanom stave pri vedomí bol 51-ročný motocyklista letecky prevezený do Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci.

Archív: