v tiesni volaj 18 155 alebo 112 Karta darcu
EHAC IKAR

Flash

Aktuality / tlačové správy

Dopravná nehoda v okres Žiar nad Hronom

15. november 2018 15:16

Pri dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes popoludní, bola privolaná aj posádka leteckých záchranárov z Nitry. Na ceste pri obci Lovčica-Trubín (okres Žiar nad Hronom) smerom na Handlovú došlo ku kolízií osobného auta so stromom. Mnohopočetné poranenia utrpel 22-ročný vodič, ktorého po primárnom ošetrení previezli pozemní záchranári na ihrisko, kde pristál záchranársky vrtuľník. Lekárka leteckých záchranárov mu poskytla ďalšiu potrebnú liečbu a následne bol v stabilizovanom stave, pri vedomí letecky transportovaný na urgentný príjem Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Pri kolapse aj páde zo strechy pomáhali leteckí záchranári

15. november 2018 13:58

Posádka leteckých záchranárov z Bratislavy bola dnes ráno privolaná na pomoc 30-ročnému mužovi, ktorý v priemyselnom parku v Lozorne (okres Malacky) náhle skolaboval a upadol do bezvedomia. Prítomní svedkovia začali muža laicky resuscitovať a pomocou AED prístroja sa mu podarilo obnoviť srdcový rytmus. Po prílete záchranárskeho vrtuľníka bol pacient v starostlivosti posádky rýchlej lekárskej pomoci. Následne bol odovzdaný do starostlivosti leteckých záchranárov, ktorí pacienta preložili na palubu vrtuľníka a doplnili mu ďalšiu potrebnú liečbu. Na umelej pľúcnej ventilácií bol so zabezpečenými životnými funkciami letecky transportovaný do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov. Pri návrate na svoju základňu prišlo ďalšie volanie o pomoc. Záchranársky vrtuľník po prijatí výzvy nabral smer na obec Bodíky (okres Dunajská Streda), kde 50-ročný muž spadol zo strechy z výšky približne 4 metrov. Utrpel vážne poranenie dolnej končatiny a driekovej časti chrbtice. Pilot vrtuľníka pristál v blízkosti miesta udalosti. Na mieste mu lekár leteckých záchranárov poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie, zranenia zafixoval. V stabilizovanom stave s mnohopočetnými poraneniami bol záchranárskym vrtuľníkom rýchlo a šetrne prevezený na centrálny príjem Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre.

Zranenej turistke pomáhali leteckí záchranári

13. november 2018 15:22

Leteckí záchranári zo Žiliny boli dnes popoludní privolaní do lesného terénu v obci Udiča (okres Považská Bystrica). 61-ročná turistka sa na mokrom turistickom chodníku pošmykla, spadla a utrpela zlomeninu ľavého predkolenia. Po lokalizácií zranenej bol lekár leteckých záchranárov z paluby vrtuľníka vysadený pomocou lanovej techniky. Zranenie jej na mieste ošetril, zafixoval a následne boli obaja z miesta evakuovaný. Počas medzipristátia ju záchranári preložili na palubu a letecky transportovali do nemocnice v Považskej Bystrici.

Do Senca letel na pomoc záchranársky vrtuľník

13. november 2018 12:56

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Bratislavy letela dnes dopoludnia na pomoc mužovi, ktorého vo výrobnom podniku v Senci zavalilo ťažké železo. Záchranársky vrtuľník pristál v areáli firmy, kde si lekárka leteckých záchranárov prevzala pacienta, ktorý utrpel viacpočetné poranenia hlavy a hrudníka, do svojej starostlivosti. Na mieste ho záchranári ošetrili, stabilizovali a po preložení na palubu vrtuľníka bol 58-ročný pacient v stabilizovanom stave s polytraumou letecky transportovaný na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov.

Pri Solčanoch sa vážne zranil motocyklista

11. november 2018 16:12

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes popoludní pri obci Solčany (okres Topoľčany), bol privolaný na pomoc aj záchranársky vrtuľník z Nitry. Išlo o zrážku osobného auta s motocyklom. Na miesto boli vyslané všetky záchranné zložky. Pilot vrtuľníka po neodkladnom vzlete pristál hneď vedľa miesta dopravnej nehody. Posádka leteckých záchranárov si od rýchlej lekárskej pomoci prevzala do svojej starostlivosti 43-ročného motocyklistu, ktorý utrpel vážny úraz hlavy a podozrenie aj na poranenie vnútrobrušných orgánov. Po doplnení liečby bol v umelom spánku letecky transportovaný a v kritickom stave odovzdaný do rúk lekárom oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice v Nitre.

Pád muža zo stromu v obci Dudince

10. november 2018 18:45

Záchranársky vrtuľník zo svojej základne v Nitre bol dnes popoludní privolaný na pomoc mužovi, ktorý v obci Dudince (okres Krupina) spadol zo stromu z výšky približne 6 metrov. Pádom si spôsobil vážne poranenie hrudníka a hlavy, následkom čoho bol chvíľu v bezvedomí. Na mieste ho primárne ošetrila posádka rýchlej zdravotnej pomoci. Následne bol prevezený k záchranárskemu vrtuľníku, ktorý pristál na miestnom futbalovom ihrisku. 46-ročný pacient bol už pri vedomí, zo záchranármi komunikoval, avšak stále bol mierne dezorientovaný. Lekár leteckých záchranárov mu doplnil ďalšiu potrebnú liečbu a po preložení na palubu bol v stabilizovanom stave leteckými záchranármi prevezený na úrazový príjem Fakultnej nemocnice v Nitre.

Úraz cyklistu v Riečanskom sedle

9. november 2018 14:19

Leteckí záchranári z Banskej Bystrice boli dnes dopoludnia privolaní k úrazu cyklistu, ktorý sa stal v oblasti Riečanského sedla. Lekár bol do terénu vysadený z paluby vrtuľníka pomocou navijaka. 41-ročný muž bol po páde na následnom náraze do stromu pri vedomí, utrpel úraz chrbtice s podozrením aj na vnútorné poranenie orgánov. Lekár leteckých záchranárov mu na mieste poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie a po evakuácií z terénu bol preložený na palubu vrtuľníka. V stabilizovanom stave ho leteckí záchranári transportovali do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Dopravná nehoda v Banskej Štiavnici

1. november 2018 12:37

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Banskej Bystrice bola dnes dopoludnia privolaná na pomoc k dopravnej nehode, ktorá sa stala v Banskej Štiavnici. 30-ročný vodič po náraze utrpel poranenia viacerých častí tela. Záchranársky vrtuľník pristál na ploche pri nemocnici, kde si od posádky rýchlej lekárskej pomoci prevzali leteckí záchranári pacienta do svojej starostlivosti. Lekár mu doplnil ďalšiu liečbu a so zabezpečenými vitálnymi funkciami bol v stabilizovanom stave s tzv. polytraumou letecky prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

V Muránskej Zdychave spadol muž zo strechy

31. október 2018 13:39

Záchranársky vrtuľník z Popradu bol dnes krátko predpoludním privolaný na pomoc do obce Muránska Zdychava (okres Revúca). Rýchly a šetrný prevoz vrtuľníkom potreboval 51-ročný muž, ktorý spadol zo strechy z výšky približne piatich metrov. Lekár bol k zranenému vysadený pomocou palubného navijaka. Pacienta na mieste ošetril, zafixoval a pripravil na evakuáciu z miesta. Počas medzipristátia mu záchranári doplnili potrebnú liečbu a preložili na palubu vrtuľníka. Následne bol v stabilizovanom stave s podozrením na poranenie hrudnej časti chrbtice záchranárskym vrtuľníkom prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Mužovi po páde zo strechy pomáhali aj leteckí záchranári

29. október 2018 15:55

Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny bola dnes neskoro popoludní privolaná k úrazu, ktorý sa stal v miestnej časti Krásna Hôrka v Tvrdošíne. V závode na spracovanie dreva spadol 62-ročný muž zo strechy z výšky približne 6 metrov. Pádom utrpel fraktúru hornej končatiny, a podozrenie na poranenie chrbtice, rebier a vnútorných orgánov. Na mieste mu primárne zdravotné ošetrenie poskytli pozemní záchranári, následne ho previezli k vrtuľníku, ktorý pristál neďaleko areálu. Lekár leteckých záchranárov mu doplnil ďalšie ošetrenie, liečbu a v stabilizovanom stave ho posádka leteckých záchranárov previezla na úrazový príjem Univerzitnej nemocnice v Martine.

Archív: