v tiesni volaj 18 155 alebo 112 Karta darcu
EHAC IKAR

Flash

Aktuality / tlačové správy

Pri dvoch dopravných nehodách v okrese Pezinok zasahoval záchranársky vrtuľník

16. marec 2018 15:54

Posádka leteckých záchranárov z Bratislavy bola dnes krátko popludní privolaná najskôr k dopravnej nehode, ktorá sa stala na ceste medzi obcami Blatné a Šenkvice. Osobné motorové vozidlo zišlo mimo vozovky a následne narazilo do stromu. Po prílete záchranárskeho vrutuľníka, žiaľ, 58-ročný vodič už nejavil známky života a ani rýchly zásah leteckých záchranárov mu už nedokázal pomôcť. Po návrate posádky späť na svoju základňu prišla ďalšia výzva. Tentokrát išlo o čelnú zrážku dvoch osobných áut v obci Viničné. Lekár leteckých záchranárov si po pristátí neďaleko miesta nehody prevzal do svojej starostlivosti 23-ročného muža, ktorý po náraze utrpel vážny úraz dolnej končatiny. Posádka leteckých záchranárov ho preložila na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky previezla do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre. Ostatní zranení ostali v starostlivosti pozemných záchranárov.

V lesnom teréne v Dolnej Tižine sa zranil pilčík

13. marec 2018 15:57

Posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice letela dnes krátko predpoludním do lesného terénu v obci Dolná Tižina (okres Žilina). V ťažko dostupnom teréne pre pozemnú záchranu sa nachádzal 60-ročný muž, ktorého pri pílení zasiahol strom do oblasti hrudníka a hornej končatiny. Pilot vrtuľníka pristál na vhodnom a bezpečnom mieste na pristátie. Následne si lekár leteckých záchranárov zraneného muža, ktorý bol za asistencie hasičov a pozemných záchranárov prenesený k vrtuľníku, prevzal do svojej starostlivosti. Po doplnení liečby bol v stabilizovanom stave pri vedomí, s podozrením na zlomeninu hornej končatiny a poranením hrudníka letecky prevezený do Univerzitnej nemocnice v Martine.

Vážny úraz poľskéhu turistu v Huncovskej kotline

10. marec 2018 20:05

Dnes neskoro popoludní letela posádka leteckých záchranárov z Popradu k úrazu poľského turistu, ktorý sa pošmykol pri zostupe z Kežmarského štítu a padal dole snehovo-skalným terénom do Huncovskej kotliny priblične 150 metrov. Po neodkladnom vzlete sa v Starom Smokovci na palubu vrtuľníka pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby. Spolu s lekárkou leteckých záchranárov boli obaja do náročného exponovaného terénu spustení pomocou palubného navijaka. 36-ročný muž bol v bezvedomí, podchladený a záchranári museli u neho okamžite zahájiť kardiopulmonálnu resuscitáciu. Po napojení na umelú pľúcnu ventiláciu bol v transportnom saku z terénu evakuovaný. Počas medzipristátí vo Veľkej Svišťovke bol preložený na palubu vrtuľníka a za kontinuálnej resuscitácie s poranením hlavy, hrudníka a silným podchladením letecky prevezený a vo veľmi kritickom stave odovzdaný do starostlivosti lekárom popradskej nemocnice.

Na diaľnici D1 pri Považskej Bystrici sa prevrátil kamión

8. marec 2018 17:17

Trenčianska posádka leteckých záchranárov bola dnes neskoro popoludní privolaná k dopravnej nehode, ktorá sa stala na diaľnici D1 pri Považskej Bystrici. Po pristáti záchranárskeho vrtuľníka v blízkosti miesta nehody si lekár leteckých záchranárov prevzal od prítomnej posádky RZP tureckého vodiča, ktorý so svojim kamiónom skončil prevrátený mimo vozovky. 61-ročný pacient bol už pri vedomí, utrpel poranenia viacerých častí tela. Po preložení na palubu vrtuľníka bol v stabilizovanom stave letecky prevezený do Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

Dvom lyžiarom letel na pomoc záchranársky vrtuľník z Popradu

4. marec 2018 17:41

Posádka leteckých záchranárov z Popradu bola dnes dopoludnia privolaná k úrazu 25-ročnej freeridistky, ktorá v oblasti Lukového kotla v Nízkych Tatrách padala dole žľabom približne 350 metrov. Aj napriek vážne zranenému kolenu mala freeridistka veľké šťastia, že pri takomto dlhom páde neutrpela žiadne ďalšie vážne poranenia. Lekár leteckých záchranárov bol do terénu vysadený pomocou techniky palubného navijaka. Poskytol jej primárne zdravotné ošetrenie a v spolupráci s prítomnými horskými záchranármi bola pripravená na evkauáciu z miesta udalosti. Počas medzipristátia bola preložená na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave vrtuľníkom prevezená do nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši. Krátko po návrate na svoju základňu v Poprade prišla ďalšia výzva o súčinnosť pri záchrannej akcii. Rýchly a šetrný transport potreboval aj 26-ročný lyžiar, ktorý si pádom na svahu v lyžiarskom stredisku Skalka pri Kremnici poranil chrbticu. Aj v tomto prípade použili leteckí záchranári lanovú techniku. Po ošetrení a evakuácií z terénu bol zranený lyžiar prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Žilinská posádka leteckých záchranárov pomáhala pri dopravnej nehode aj obarenému dieťatku

3. marec 2018 15:56

Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny letela dnes dopoludnia k dopravnej nehode, ktorá sa stala na ceste medzi obcami Vrícko a Kláštor pod Znievom (okres Martin). Rýchly a šetrný transport do nemocnice potrebovala 22-ročná žena, ktorá dostala šmyk a vozidlom narazila do pevnej prekážky. Pilot vrtuľníka pristál na lúke vedľa miesta dopravnej nehody. Od posádky rýchlej zdravotnej pomoci si lekár leteckých záchranárov prevzal zranenú ženu, ktorá utrpela poranenie hlavy, hrudníka, chrbtice a hornej končatiny. Po doplnení liečby bola preložená na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky prevezená na úrazový príjem Univerzitnej nemocnice v Martine. Hneď po návrate na svoju základňu prišla ďalšia výzva o pomoc. Tentokrát išlo o ročné obarené dieťatko, ktoré urgente potrebovalo transport z Kysuckej nemocnice v Čadci na vyššie špecializované pracovisko. S popáleninami 1. a 2. stupňa v rozsahu 20 % povrchu tela bol chlapček v doprovode svojej matky v stabilizovanom stave letecky prevezený na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Bratislave.

V lyžiarskom stredisku v Tatranskej Lomnici zasahoval záchranársky vrtuľník

2. marec 2018 13:53

Letecký záchranársky tím z Popradu bol dnes dopoludnia privolaný k úrazu 12-ročného lyžiara, ktorý na svahu Buková Hora v Tatranskej Lomnici zišiel mimo zjazdovky a pádom si vážne poranil dolnú končatinu v oblasti stehna. Lekár leteckých záchranárov bol k zranenému vysadený pomocou palubného navijaka. Po poskytnutí primárneho ošetrenia a zafixovania zranenia bol mladý lyžiar následne v spolupráci s prítomnými horskými záchranármi prenesený k vrtuľníku, ktorý pristál na svahu. V stabilizovanom stave ho leteckí záchranári previezli na centrálny príjem nemocnice v Porade.

Pre snowboardistku na Martinské hole letel záchranársky vrtuľník

26. február 2018 12:51

Na pomoc 14-ročnej snowboardistke na Martinské hole letel dnes dopoludnia záchranársky vrtuľník zo Žiliny. Po páde na snowboarde si spôsobila poranenie driekovej časti chrbtice a hlavy. Horská záchranná služba ju po primárnom ošetrení priviezla k dolnej časti lanovky, kde pristál záchranársky vrtuľník. Lekár leteckých záchranárov jej doplnil potrebnú liečbu a následne bola leteckými záchranármi prevezená do Univerzitnej nemocnice v Martine.

Úraz 7-ročného dievčatka počas sánkovania

24. február 2018 19:21

Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny bola dnes popoludní privolaná k úrazu, ktorý sa stal v ťažko dostupnom teréne v časti Kopanice v Turzovke (okres Čadca). Pomoc leteckých záchranárov potrebovalo 7-ročné dievčatko, ktoré si nárazom na ostrý predmet počas sánkovania spôsobilo tržnú ranu dolnej končatiny. Vzhľadom na nedostupný teréne pre pozemnú záchranu bol k miestu udalosti privolaný vrtuľník. Lekár leteckých záchranárov bol k zranenej vysadený pomocou palubného navijaka. Na mieste jej poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravil na letecký transport. Vzhľadom na rýchlo sa zhoršujúce počasie sa však záchranársky vrtuľník musel vrátiť späť na svoju základňu. Malá pacientka bola v sprievode lekára leteckých záchranárov v spolupráci s privolanými hasičmi pozemne prevezená do Kysuckej nemocnice v Čadci.

Leteckí záchranári pomáhali vo Vysokých aj Nízkych Tatrách

24. február 2018 13:25

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Popradu letela dnes ráno do Vysokých Tatier, k Zbojníckej chate. Lekárka bola do terénu vysadená z opretia vrtuľníka. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť potreboval 49-ročný horský vodca z Čiech, ktorý bol dehydratovaný, neskôr dezorientovaný s prekolapsovým stavom. Po primárnom ošetrení bol v transportnej sedačke z miesta evakuovaný a počas medzipristátia v Starom Smokovci preložený na palubu vrtuľníka. V stabilizovanom stave bol leteckými záchranármi prevezený do nemocnice v Poprade. Krátko po návrate na svoju základňu prišla ďalšia výzva o pomoc do Lukového kotla v Nízkych Tatrách. 35-ročný freeridový pretekár z Andorry vo voľnom, ťažko dostupnom teréne spadol, pričom si poranil hlavu a dolnú končatinu. Pilot vrtuľníka pristál v blízkosti miesta udalosti, kde si lekárka prevzala od zasahujúcich členov Horskej záchrannej služby zraneného muža do svojej zdravotnej starostlivosti. Po preložení na palubu bol záchranárskym vrtuľníkom transportovaný na oddelenie úrazovej chirurgie nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

Archív: