v tiesni volaj 18 155 alebo 112 Karta darcu
EHAC IKAR

Flash

Aktuality / tlačové správy

Tragický pád vrtuľníka vo Veľkom Šariši

7. júl 2018 20:25

Posádka leteckých záchranárov z Košíc bola dnes večer privolaná k pádu vrtuľníka vo Veľkom Šariši, časti Kanaš. Na miesto boli vyslané všetky záchranné zložky. Zranenia, ktoré 63-ročný pilot utrpel, boli, žiaľ, nezlučiteľné so životom a pri prílete záchranárskeho vrtuľníka lekár pozemných záchranárov už konštatoval len úmrtie. Leteckí záchranári sa následne vrátili späť na svoju základňu.

Pri Fačkove sa zranil motocyklista

7. júl 2018 14:24

Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny bola dnes dopoludnia vyzvaná na pomoc motocyklistovi, ktorý na ceste medzi Fačkovským sedlom a Fačkovom (okres Žilina) dostal šmyk a narazil do zvodidiel. Po lokalizácií miesta dopravnej nehody bol lekár leteckých záchranárov k zranenému spustený pomocou lanovej techniky. 34-ročný motocyklista pádom a následným šmykom utrpel poranenie hornej končatiny, členka a ďalšie povrchové odreniny po tele. Lekár ho na mieste ošetril, zranenia zafixoval a v spolupráci s príslušníkmi polície bol prevezený k miestu, kde mohol záchranársky vrtuľník bezpečne pristáť. Záchranári ho preložili na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave, pri vedomí bol letecky transportovaný do Fakultnej nemocnice v Žiline.

Zrazená cyklistka v obci Povoda

6. júl 2018 14:24

Leteckí záchranári z Bratislavy boli dnes dopoludnia privolaní na pomoc cyklistke, ktorú v obci Povoda (okres Dunajská Streda) zrazilo osobné auto. Záchranársky vrtuľník pristál na futbalovom ihrisku, kam zranenú 70-ročnú cyklistku doviezla rýchla lekárska pomoc. Po preložení na palubu vrtuľníka a doplnení liečby bola pacientka na umelej pľúcnej ventilácií s poranením hlavy, hornej a dolnej končatiny letecky prevezená do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre.

Do obce Krahule bol privolaný záchranársky vrtuľník

6. júl 2018 12:39

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Banskej Bystrice bola dnes dopoludnia privolaná do obce Krahule (okres Žiar nad Hronom) k úrazu, ktorý sa stal 54-ročnému mužovi po páde zo strechy z výšky približne 6 metrov. Záchranársky vrtuľník pristál na obecnom futbalovom ihrisku. Posádka leteckých záchranárov si od rýchlej zdravotnej pomoci prevzala do svojej starostlivosti pacienta s poranením panvy, ramena a s podozrením na zlomeninu stehna. Po doplnení liečby bol muž v stabilizovanom stave, pri vedomí letecky transportovaný do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Uviaznutých horolezcov vo Vysokých Tatrách zachraňovali vrtuľníky

5. júl 2018 13:59

Leteckí záchranári z Popradu boli včera večer požiadaní o súčinnosť pri záchrannej akcii najskôr uviaznutého Poliaka, ktorý pri zostupe z Prostredného hrotu netrafil zostupovú cestu, uviazol a nedokázal pokračovať ďalej samostatne. Na palubu vrtuľníka sa pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby, ktorý bol po prílete k miestu udalosti k horolezcovi spustený lanovou technikou. V transportnej sedačke bol z terénu evakuovaný a keďže 27-ročný poľský horolezec bol bez zranení, ostal ponechaný v Starom Smokovci, odkiaľ pokračoval ďalej samostatne. Hneď po východe slnka smerovala posádka leteckých záchranárov z Košíc k ďalšej výzve o pomoc. Tentokrát išlo o dvoch slovenských horolezcov, ktorí sa nachádzali v oblasti Javorového štítu, pričom jeden z nich utrpel zranenie dolnej končatiny. Štyria horskí záchranári boli postupne do terénu vysadení z opretia vrtuľníka. Záchranársky vrtuľník z Košíc sa následne vrátil späť na svoju základňu. V tom čase prišla ďalšia požiadavka o pomoc na Gerlachovský štít, kde uviazli dvaja poľskí horolezci, ktorí noc prečkali v horách. Opäť v spolupráci s Horskou záchrannou službou boli za pomoci palubného navijaka horolezci z miesta evakuovaní. Lekárka leteckých záchranárov ich v Starom Smokovci vyšetrila a keďže boli taktiež bez zranení, iba mierne podchladení a vyčerpaní, pokračovali ďalej samostatne.

Prvý prázdninový deň pomáhali leteckí záchranári aj vo Vysokých Tatrách

1. júl 2018 17:00

Leteckí záchranári z Popradu boli dnes popoludní privolaní na pomoc do Vysokých Tatier, kde si pri zostupe zo Slavkovského štítu poranila 18-ročná maďarská turistka členok a v zostupe už nedokázala pokračovať samostatne. Lekárka bola k zranenej spustená pomocou palubného navijaka. Zranenie jej zafixovala a pripravila na evakuáciu z terénu pomocou transportnej sedačky. Počas medzipristátia bola preložená na palubu vrtuľníka a následne záchranárskym vrtuľníkom transportovaná do nemocnice v Poprade.

Dopravná nehoda pri Banskej Štiavnici

1. júl 2018 10:46

Posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice bola včera popoludní privolaná na pomoc 38-ročnému mužovi, ktorý bol účastníkom dopravnej nehody pri Banskej Štiavnici. Záchranársky vrtuľník pristál na miestnom futbalovom ihrisku, kde si posádka pacienta prevzala do svojej starostlivosti od rýchlej lekárskej pomoci. Muž utrpel poranenie tváre, chrbtice, hrudníka s príznakmi aj na vnútorné poranenie orgánov. Po doplnení liečby bol na umelej pľúcnej ventilácií v stabilizovanom stave letecky prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

V Starej Lesnej si cyklista vážne poranil nohu

30. jún 2018 21:21

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Popradu bola dnes večer privolaná do Starej Lesnej (okres Kežmarok). Pomoc leteckých záchranárov potreboval 30-ročný cyklista z Ukrajiny, ktorý preletel cez riadidlá bicykla a utrpel otvorenú zlomeninu dolnej končatiny v oblasti členka. Po pristátí záchranárskeho vrtuľníka v blízkosti miesta nehody si lekárka prevzala pacienta od rýchlej zdravotnej pomoci do svojej starostlivosti. Po doplnení liečby bol v stabilizovanom stave letecky prevezený do Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Dva záchranárske vrtuľníky zasahovali pri včerajšej dopravnej nehode v okrese Dunajská Streda

30. jún 2018 10:08

K dopravnej nehode, ktorá sa stala včera večer na ceste medzi obcami Kyselica a Rohovce (okres Dunajská Streda) bola privolaná najskôr posádka leteckých záchranárov z Bratislavy. Tá si do svojej starostlivosti prevzala 32-ročnú spolujazdkyňu z osobného auta, ktoré sa zrazilo s motocyklistom. Pacientka utrpela vážny úraz hlavy. Na umelej pľúcnej ventilácií bola v stabilizovanom stave letecky prevezená do Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch. Ďalšia posádka letecký záchranárov z Nitry si po pristátí priamo pri dopravnej nehode prevzala od rýchlej lekárskej pomoci 55-ročného motocyklistu zo Švajčiarska. S mnohopočetnými poraneniami viacerých častí tela bol na umelej pľúcnej ventilácií v kritickom stave záchranárskym vrtuľníkom prevezený na Urgentný príjem Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre.

Záchranársky vrtuľník zasahoval vo Východnej

30. jún 2018 9:35

Posádka leteckých záchranárov z Popradu bola dnes ráno privolaná do obce Východná (okres Liptovský Mikuláš) na pomoc 42-ročnému mužovi s akútnym srdcovým zlyhaním. Privolaný pozemní záchranári museli u muža zahájiť resuscitáciu, ktorá bola úspešná. Záchranársky vrtuľník pristál na miestnom futbalovom ihrisku, kde si lekárka leteckých záchranárov následne prevzala pacienta do svojej starostlivosti. V stabilizovanom stave, pri vedomí ho leteckí záchranári previezli do SÚSCCH v Banskej Bystrici.

Archív: