v tiesni volaj 18 155 alebo 112 Karta darcu
EHAC IKAR

Flash

Aktuality / tlačové správy

Leteckí záchranári pomáhali mužovi so silnou alergickou reakciou

24. jún 2017 19:03:33

Leteckí záchranári z Banskej Bystrice leteli dnes podvečer na pomoc mužovi s anafylaktickou reakciu po poštipnutí hmyzom. Pilot vrtuľníka pristál na futbalovom ihrisku v obci Prochot (okres Žiar nad Hronom) kde sa udalosť stala. Rýchla zdravotná pomoc odovzdala 45-ročného muža do starostlivosti lekárky leteckých záchranárov, ktorá pacientovi doplnila nevyhnutnú liečbu. Po preložení na palubu vrtuľníka bol pacient v stabilizovanom stave vrtuľníkom transportovaný do nemocnice v Žiari nad Hronom.

V Turčianskych Tepliciach zasiahol muža elektrický prúd

23. jún 2017 15:55:34

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Banskej Bystrice bola dnes popoludní privolaná k úrazu 56-ročného muža zasiahnutého elektrickým prúdom. Leteckí záchranári pristáli na trávnatej ploche v blízkosti školského internátu v Turčianskych Tepliciach, kde sa nehoda stala. Pacient po zásahu elektrickým prúdom spadol, utrpel popáleniny a tržné rany na rukách a chvíľkovú stratu vedomia. Lekárka leteckých záchranárov poskytla zranenému mužovi neodkladné zdravotné ošetrenie. V spolupráci s príslušníkmi polície bol preložený na palubu vrtuľníka a následne smerovali leteckí záchranári s pacientom pri vedomí, v stabilizovanom stave do Univerzitnej nemocnice v Martine.

V lesnom teréne v Jaklovciach sa zranil pilčík

21. jún 2017 12:50:15

Košická posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE letela dnes ráno do obce Jaklovce v gelnickom okrese, kde v lese počas pílenia stromov zasiahol 41-ročného pilčíka konár. Po primárnom ošetrení posádkou rýchlej zdravotnej pomoci bol pozemnými záchranármi prevezený k vrtuľníku. Pacient bol pri vedomí, s poranením krku, hrudníka a ramien ho leteckí záchranári transportovali na Kliniku úrazovej chirurgie do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Dvom zraneným turistkám vo Vysokých Tatrách pomáhali leteckí záchranári

20. jún 2017 19:11:15

Leteckí záchranári z Popradu boli dnes popoludní privolaní na pomoc 63-ročnej turistke z Belgicka, ktorá na turistickom chodníku medzi Popradským plesom a Štrbským Plesom spadla. Po prílete do určenej oblasti bol lekár k zranenej pacientke vysadený pomocou palubného navijaka. Turistka pociťovala celkovú nevoľnosť a pri páde utrpela fraktúru hornej končatiny. Lekár leteckých záchranárov jej zranenie zafixoval a keďže medzitým dostali leteckí záchranári ďalšiu výzvu na zásah do Veľkej Studenej doliny, belgická turistka bola ponechaná v starostlivosti privolaných Horských záchranárov. Posádka teda následne smerovala k ďalšej zranenej turistke, ktorá taktiež spadla a utrpela poranenie v oblasti tváre. Lekár bol opäť z paluby vrtuľníka do terénu spustený pomocou palubného navijaka. Po poskytnutí nevyhnutného zdravotného ošetrenia bola 50-ročná slovenská turistka pomocou transportnej siete z terénu evakuovaná a letecky transportovaná na centrálny príjem do popradskej nemocnice.

Pri zbere čerešní sa vážne poranil muž

20. jún 2017 13:36:33

Trenčianski leteckí záchranári boli dnes ráno privolaní do obce Bolešov (okres Ilava). Počas zberu čerešní sa pod 57-ročným mužom prelomil konár, následkom čoho spadol z výšky približne 5 metrov. Bol pri vedomí, pomoc si dokázal zavolať sám. Po lokalizácií miesta udalosti boli záchranári vysadení z paluby vrtuľníka z opretia. Muž utrpel vážne poranenie hrudníka, driekovej chrbtice a dolnej končatiny, ktoré si vyžadovali rýchly a šetrný transport do nemocnice. Po poskytnutí neodkladného ošetrenia bol v spolupráci s náhodnými svedkami prenesený k vrtuľníku a po preložení na palubu bol pacient s polytraumou v stabilizovanom stave letecky prevezený na oddelenie úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

Dopravná nehoda v okrese Senica a úraz chrbtice pri obci Sekule

19. jún 2017 22:20:35

Bratislavská posádka leteckých záchranárov letela dnes popoludní k dopravnej nehode, ktorá sa stala v okrese Senica. Po zrážke osobného motorového vozidla s kamiónom si 19-ročný vodič osobného auta vážne poranil hlavu a hrudník. Na umelej pľúcnej ventilácií bol letecky transportovaný do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre. Ďalšiu výzvu na zásah dostala posádka leteckých záchranárov podvečer. Išlo o 21-ročného muža, ktorý si po skoku do jazera neďaleko obce Sekule poranil krčnú chrbticu a chvíľu bol v bezvedomí. Po pristátí vrtuľníka v blízkosti miesta udalosti si leteckí záchranári prevzali pacienta od pozemných záchranárov a následne smerovali s pacientom v stabilizovanom stave opäť do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre.

Leteckí záchranári pomáhali zranenému vodičovi aj pritopenému chlapčekovi

19. jún 2017 21:12:52

Leteckí záchranári z Košíc boli dnes popoludní privolaní k dopravnej nehode, ktorá sa stala v časti Podhrabina (okres Prešov). 70-ročný vodič osobného auta po náraze do pevnej prekážky utrpel poranenie hlavy a hrudníka, na okolnosti nehody si nepamätal. Lekár leteckých záchranárov si po pristáti v blízkosti miesta nehody prevzal pacienta od rýchlej lekárskej pomoci do svojej starostlivosti. Po preložení na palubu vrtuľníka bol v stabilizovanom stave letecky prevezený a odovzdaný do rúk lekárom Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. Vo večerných hodinách bola košická posádka leteckých záchranárov vyzvaná opäť, tentokrát do obce Zborov (okres Bardejov). Ich pomoc potrebovalo 1,5 ročné dieťatko, ktoré následkom topenia upadlo do bezvedomia. Pilot vrtuľníka pristál na miestnom futbalovom ihrisku, kde si leteckí záchranári prevzali malého chlapčeka, ktorý už bol pri vedomí, stabilizovaný od posádky RLP. Po doplnení liečby bol následne letecky transportovaný a v stabilizovanom stave odovzdaný na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.

Neďaleko obce Rajecká Lesná narazila vodička do stromu

19. jún 2017 12:24:47

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes dopoludnia v okrese Žilina bolo privolaná žilinská posádka leteckých záchranárov. Na ceste medzi obcou Rajecká Lesná v smere na Prievidzu sa 23-ročná vodička dostala do kolízie so stromom. Po náraze bola pri vedomí, utrpela povrchové poranenia po tele. Po poskytnutí primárneho zdravotného ošetrenia lekárom leteckých záchranárov bola preložená na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave transportovaná do Fakultnej nemocnice v Žiline.

K dopravnej nehode pri Hybiach smeroval aj záchranársky vrtuľník

16. jún 2017 22:58:31

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes večer neďaleko obce Hybe (okres Liptovský Mikuláš) bol privolaný aj záchranársky vrtuľník z Popradu. Po zrážke niekoľkých áut sa na mieste nachádzali 4 zranení účastníci nehody. Lekárka leteckých záchranárov si od pozemných záchranárov prevzala do svojej starostlivosti 22-ročnú ženu vo vysokom štádiu tehotenstva, ktorá utrpela poranenie hlavy, bola dezorientovaná a na okolnosti nehody si nepamätala. Po ďalšom ošetrení bola preložená na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky transportovaná na oddelenie gynekológie Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

V Štúrove zrazilo auto cyklistu

16. jún 2017 16:02:34

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Nitry letela dnes popoludní na pomoc cyklistovi, ktorého na ceste v Štúrove zrazilo auto. Primárne zdravotné ošetrenie mu na mieste poskytli privolaní pozemní záchranári. Následne ho previezli k miestu, kde mohol záchranársky vrtuľník bezpečne pristáť. Tam si ho do svojej starostlivosti prevzali leteckí záchranári. S poruchou vedomia a poranením hrudníka bol v stabilizovanom stave letecky transportovaný na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Archív: